Niezwykłe kobiety z sercem dla kobiet

Pięć niezwykłych, pozytywnie zakręconych kobiet ? nauczycielek z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, zainicjowało akcję ?Kobiety ?Kobietom?, dedykowaną profilaktyce zdrowotnej.
Anna Tomaszewska, Anna Gębura, Dorota Borecka, Magdalena Rafalska i Magdalena Majewska tym razem swoją akcję wpisują w Światowy Dzień Walki z Nowotworami, przypadający 4 lutego oraz zbliżający się 8 marca i zachęcają wszystkie kobiety do badań profilaktycznych.
-Nasza akcja to efekt rozmów z uczennicami, młodymi kobietami, które zbyt mało wiedzą o profilaktyce ? gdzie się zgłaszać, jakie należy wykonywać badania, na co trzeba zwracać uwagę? Natomiast systematyczne badania profilaktyczne są ważne w każdym wieku, gdyż pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych zmian, co zwiększa szansę skutecznego leczenia. Stąd też akcja ?Kobiety ?Kobietom? ma uświadamiać, ale też łączyć pokolenia kobiet we wspólnej idei, jaką jest dbałość o zdrowie. Pandemia nieco ogranicza nasze działania, jednak po tzw. ?burzy mózgów?, proponujemy uczestniczkom ciekawe formy udziału w akcji również w sieci ?mówi Anna Gębura.
Pierwszą z nich to konferencja online, z udziałem psychologów: Anny Adamskiej i Magdaleny Majewskiej oraz członkiń Ostrowieckiego Stowarzyszenia ?Amazonki? z prezes Danutą Ogórek. Kolejną odsłoną będzie nagranie filmiku na rzecz Fundacji Rak and Roll o tematyce profilaktyki zapobiegania chorobom nowotworowym. Inną formą udziału w akcji będzie obcinanie włosów przez uczennice, które z kolei zostaną przekazane Fundacji Rak and Roll. W tej inicjatywie wezmą udział uczennice klas fryzjerskich CKZiU wraz z opiekunami warsztatów szkolnych oraz szkoły podstawowe. Już zgłosiły się PSP Nr 10 z dyrektor Anną Stojek oraz PSP Nr 14 z dyrektor Katarzyną Goworek.
-Tu zachęcamy uczennice, ale też inne kobiety do oddawania włosów na rzecz Fundacji. Efektem podejmowania chemioterapii lub radioterapii w leczeniu onkologicznym często jest utrata włosów, a one przecież podkreślają naszą kobiecość. Stąd wiemy jak bardzo jest to ważne dla kobiet walczących z chorobami nowotworowymi ? przyznaje A. Gębura.
Challenge ?Z ust do ust? to kolejna propozycja inicjatorek akcji, polegająca na nominowaniu kobiet z różnych środowisk, różnych zawodów i pasji do robienia zdjęć zachęcających do profilaktyki, z których zostanie wykonany kolaż. Razem z nagranym filmikiem będzie udostępniany przez cały miesiąc, uświadamiając wszystkim kobietom, jak bardzo ważna jest ich obecność, a przez to ich zdrowie.
Zwieńczeniem akcji będzie podzielenie się darem życia, jakim jest krew. W tym roku akcja będzie symboliczna ze względu na epidemię i odbędzie się w ostrowieckim punkcie krwiodawstwa i krwiolecznictwa. W ubiegłym roku w ramach Tygodnia Profilaktyki Zdrowotnej, CKZiU włączyło się aktywnie w akcję oddawania krwi. Uczestniczyło w niej wówczas ok. 60 osób. Choć ograniczenia sanitarne uniemożliwiają organizację akcji na tak dużą skalę, to jednak nie brakuje chętnych, aby dzielić się tym, co najcenniejsze.
Akcja ?Kobiety ?Kobietom? dedykowana wszystkim Paniom z okazji zbliżającego się Dnia 8 Marca, jest podkreśleniem roli kobiet szczęśliwych i świadomych siebie w życiu rodzinnym, zawodowym i społecznym. Stąd też inicjatorki zaprosiły również inne aktywne kobiety, z różnych środowisk, które wspierają akcję m.in. Marzenę Dębniak, starostę ostrowieckiego, Agnieszkę Rogalińską, członka zarządu powiatu, Irenę Rendudę ?Dudek, przewodniczącą Rady Miasta, Dominikę Skalską właścicielkę firmy, Urszulę Wasek, psychologów: Annę Adamską i Magdalenę Majewską oraz przedstawicielki stowarzyszeń i grup wsparcia. Inicjatywa jest realizowana dzięki przychylności dyrektora szkoły, Marcina Sitarza.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *