Na czym polega logistyka kontraktowa

Z pewnością wiele osób, nie tylko pracujących w magazynach, zetknęło się z pojęciem logistyki kontraktowej. Jednak problemem jest rozwinięcie tego sformułowania. Dla kogo przeznaczone są takie usługi? Gdzie się odbywają?

Dla kogo przeznaczona jest logistyka kontraktowa?

Wszystkie definicje dotyczące logistyki kontraktowej zawierają w sobie takie hasła jak usługa czy magazyn. Więc czym jest owa usługa? W jej zakres wchodzą wszelkie operacje, które można wykonać na danej powierzchni magazynowej. To bardzo ogólne pojęcie, mogące zawierać wszelkie działania od produkcji aż po dystrybucję danego dobra. Łączy ono logistykę z zarządzaniem łańcuchem dostaw.

Logistyka kontraktowa polega przede wszystkim na outsourcingu magazynu. To operator powierzchni odpowiada za udostępnienie kontrahentowi miejsca na towar oraz całą obsługę z tym związaną. Na jego barkach spoczywają procesy załadunku, kompletacji, zabezpieczenia i wysyłki.

Opłacalność wynajęcia powierzchni magazynowej zależy od potrzeb przedsiębiorstwa. Powierzchnie magazynowe często są determinowane przez ilość posiadanego towaru. Kiedy jeszcze warto zdecydować się na outsourcing? Zdecydowanie w przypadku, gdy nie posiada się odpowiedniego sprzętu lub kompetentnych pracowników, którzy mogliby zająć się procesami magazynowymi. Przerzucenie na stronę trzecią odpowiedzialności niekiedy może być lepsze niż samodzielne dbanie o własny towar.

Usługi

W usłudze logistyki kontraktowej można znaleźć wszystkie operacje magazynowe, które wykonuje się na rzecz klienta magazynu. Dokładny zakres usług jest regulowany przez umowę między stronami. Można korzystać z podstawowego zakresu, czyli transportu i składowania aż po specjalistyczne zadania, jak etykietowanie, fakturowanie czy obsługa posprzedażowa.

Wśród najciekawszych usług znajduje się przeładunek kompletacyjny. Polega na odbiorze towaru, który później zostanie skompletowany, a następnie przeładowany na kolejny środek transportowy i przewieziony dalej. Korzystają z niego dystrybutorzy, odbierający pełne palety i realizujący konkretne zamówienie poszczególnych punktów sprzedaży.

W ramach logistyki kontraktowej można wykonywać usługi związane z prowadzeniem sklepu internetowego. Magazyn przejmuje komplet obowiązków związany z obsługą powierzonego mu towaru. Wiele firm outsourcingowych posiada zintegrowane programy do obsługi sklepu oraz zarządzania magazynem. Wtedy następuje automatyczna obsługa zamówień, zwrotów i reklamacji.

Dlaczego warto skorzystać?

Różnorodność działań wchodzących w skład logistyki kontraktowej niesie wiele korzyści. Przedsiębiorstwo zyskuje wiele czasu i funduszy. Nie trzeba inwestować i utrzymywać własnej powierzchni magazynowej. Procesy są obsługiwane przez doświadczonych pracowników stanowiących gwarancję odpowiedniego zabezpieczenia i przechowywania towaru.

To dobry wybór dla początkujących firm, które nie chcą ponosić wysokich kosztów początkowych. Przedsiębiorstwa o ugruntowanej pozycji na rynku mogą dzięki dodatkowej powierzchni zwiększyć swój asortyment, dzięki czemu będą się rozwijać.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *