Jak wybrać idealny projekt domu? Podpowiadamy

Własny dom z ogrodem to niewątpliwie marzenie każdego z nas. Duże, jasne pomieszczenia, piękny i zadbany ogród oraz garaż to czynniki, które często są mocnymi argumentami za zbudowaniem nieruchomości. Często jednak myślimy, że domy tego typu są bardzo drogie i stać na nie tylko osoby o bardzo dużych zarobkach. Nic bardziej mylnego. Istnieje wiele sposobów na to, aby postawić bardzo ładny i funkcjonalny budynek, nie wydając przy tym fortuny. Czasami proste rozwiązania jak rezygnacja z piwnicy czy prosta bryła domu są w stanie przyczynić się do znacznych oszczędności.

Na pewno jednak nie należy oszczędzać na materiałach wykończeniowych i projekcie domu. Może to być przyczyną wad konstrukcyjnych i późniejszych wielkich wydatków. Jeżeli zależy nam na solidnej konstrukcji domu, ważne jest więc szukanie oszczędności gdzie indziej i korzystanie ze sprawdzonych wariantów projektowych jak tytan dom.

Nowoczesna architektura, pozwala nam stworzyć dzieła sztuki, w których możemy mieszkać. Bardzo wysoko zawieszona poprzeczka przez architektów sprawia, że do wyboru mamy mnóstwo projektów domów. Z jakiego najlepiej skorzystać? To pytanie, na której nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Poniżej jednak postaramy się przybliżyć najważniejsze kwestie, które mogą wpłynąć na wybór odpowiedniego projektu domu.

Jakie mamy możliwości i potrzeby jeżeli chodzi o budowę domu?

Styl życia, obecna lub zakładana wielkość rodziny i możliwości finansowe to główne czynniki, które będą miały wpływ przy wyborze projektu domu. Świadomość bieżących oraz przyszłych potrzeb jest kluczem, aby wybrać właściwie.

Poza tym istnieją oczywiście kwestie od nas niezależne, jak wielkość działki i pewne ograniczenia w postaci dozwolonej wysokości domu, procentu zabudowy itp. Należy więc po pierwsze zweryfikować czy coś ogranicza nasz wybór. Później przechodzimy do następnych aspektów.

Mały czy duży dom?

Wybór odpowiedniego gabarytu domu to niewątpliwie jedna z trudniejszych kwestii, podczas rozważań. Jednak bez niego, nie jesteśmy w stanie wybrać odpowiedniego projektu domu. Komfortowy dom nie może być ani zbyt duży, ani zbyt mały. Ten pierwszy będzie bardzo uciążliwy w sprzątaniu oraz utrzymaniu, mały natomiast może okazać się zbyt ciasny, w przypadku rodziców i dzieci, które wymagają przestrzeni.

W celu określenia odpowiedniego metrażu domu, warto skorzystać ze sprawdzonych obliczeń. Przydzielamy każdemu z domowników określoną powierzchnię i dodajemy do tego pomieszczenia, które będziemy użytkowali razem czyli np. kuchnia, salon, jadalnia. W przypadku rodziców z dziećmi, warto pomyśleć o przynajmniej 2 łazienkach. Po zsumowaniu powierzchni wszystkich pomieszczeń, jesteśmy w stanie dowiedzieć się, jakich gabarytów tak naprawdę potrzebujemy, co może zdeterminować wybór odpowiedniego projektu.

Gdzie szukać dobrych projektów domów?

Wybór odpowiedniego projektu domu, może rzutować na późniejsze kwestie, jeżeli chodzi koszty związane z budową. Każdy błąd w projekcie, może skutkować bardzo dużymi kosztami i nieprzyjemnymi problemami. Poszukując gotowego projektu w internecie, warto więc korzystać z zaufanych firm, posiadających wieloletnie doświadczenie w tego typu usługach.

Nowoczesny dom

to pełna funkcjonalność

Powierzchnia domowa, dzielona jest zwykle na strefy. Zalicza się do nich dzienna, gdzie rodzina i goście wspólnie spędzają ze sobą czas, oraz nocna, gdzie zazwyczaj śpimy. Nowoczesny dom, łączy te dwie strefy, w harmonijny sposób, który pozwala na komfortowe użytkowanie domu. Właściwe powiązanie wnętrz między sobą i odpowiednie ich oświetlenie, to klucz do sukcesu.

Ważne są również strefy gospodarcze jak np. pralnia, kotłownia, ogród, czy miejsce, bez którego nie może sobie wyobrazić domu każdy prawdziwy mężczyzna – garaż.

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *