Przez głupotę ludzką płoną trawy

Proceder wypalania traw nie ginie podobnie jak wiele innych złych przyzwyczajeń. Często przez zwykłą bezmyślność zaczyna się niewinnie, a gdy wzniecony ogień sięgnie takich rozmiarów, że nie da się  nad nim zapanować, w jednej chwili ginie ludzki dobytek, a życie ludzkie jest zagrożone.

-Przypominamy, że – zgodnie z art. 82 Kodeksu wykroczeń – za nielegalne wypalanie traw może grozić grzywna, której wysokość zawarta jest w przedziale od 20 zł do 5.000 zł ?mówi aspirant Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Sprawca może otrzymać też karę aresztu. Natomiast jeżeli zdarzenie wyczerpie znamiona przestępstwa określonego w art. 163 Kodeksu karnego, który mówi o tym, że kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach mające postać m.in. pożaru, to sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Natomiast jeżeli następstwem tego czynu jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, to sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 2 do 12 lat.

W przypadku zauważenia pożaru należy oddalić się na odległość bezpieczną od zarzewia ognia i powiadomić służby ratunkowe dzwoniąc pod bezpłatny numer 112.

Fot. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *