Jakie mieszkania w czasie pandemii sprzedają się najlepiej?

Pandemia koronawirusa znacznie wpłynęła na życie każdego z nas. Nagle okazało się, że własne mieszkanie nie musi być jedynie miejscem odpoczynku i relaksu po pracy. Zyskało ono dodatkową, dotychczas niezbyt popularną funkcję biura, szkoły czy uczelni. Przekonaliśmy się również, że przebywanie nieustannie z tymi samymi osobami na małej powierzchni nie zawsze jest komfortowe, a czasem wręcz znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Znalazło to także odbicie na rynku nieruchomości, na którym tendencje wyraźnie się zmieniły. Biura nieruchomości, a także deweloperzy zauważyli, że Polacy zaczęli częściej poszukiwać mieszkań na parterze z ogródkami oraz apartamentowców z wewnętrzną strefą rekreacyjną. Co jeszcze zmieniło się przez ostatni rok i jakie nieruchomości sprzedają się obecnie najlepiej?

Miejsce odpoczynku, ale także pracy

Pierwszy lockdown bez wątpienia wpłynął na nasz styl życia. Nagle, niemalże z dnia na dzień, przestaliśmy każdego poranka pędzić do pracy, a zamiast tego siadaliśmy na biznesowe konferencje online. Również dzieci pozostały w domu, uczestnicząc w lekcjach zdalnych. Okazało się, że łączenie w jednej przestrzeni zarówno pracę i naukę, jak i odpoczynek, nie jest tak prostą sprawą, jak mogło się wydawać. Nauczeni doświadczeniem już z samego początku pandemii, Polacy zaczęli szukać zupełnie innych mieszkań. Obecnie interesują ich przede wszystkim te, które umożliwią im połączenie już wcześniej wspomnianych funkcji. Według biur nieruchomości wybierają nieruchomości nie tylko z balkonami, ale także z dużymi tarasami, a nawet ogródkami. Tym samym sprzedaje się znacznie więcej mieszkań na parterze, które jeszcze przed pandemią uchodziły za najmniej atrakcyjne i pożądane.

Dwa pokoje wciąż na topie

Jeżeli pandemia nie zmieniła czegoś na rynku nieruchomości, to jest to tendencja co do ilości pokojów oraz metrażu najszybciej sprzedających się mieszkań. Polacy wciąż najczęściej poszukują tych dwupokojowych oraz jednopokojowych, których metraż mieści się zazwyczaj pomiędzy 20 a 40 m2. Są one wybierane nie tylko przez inwestorów, którzy kupują je w celu dalszego wynajmu. Niemniejsze zainteresowanie biura nieruchomości odnotowują wśród osób, które nabywają mieszkanie do własnego użytku. Wówczas kluczowa jest funkcjonalność oraz układ pomieszczeń, który umożliwia jak najlepsze wykorzystanie niezbyt dużej przestrzeni. Jako drugi najczęściej wybierany rodzaj nieruchomości wskazywane są mieszkania z czterema pokojami, w szczególności te z ładnym widokiem. Stawiają na nie przede wszystkim rodziny z małymi dziećmi.

Dom za miastem

Już od kilku lat zauważalny jest trend wyprowadzania się z niewielkich mieszkań w centrum miast do domów za ich granicami. Pandemia koronawirusa zdecydowanie przyśpieszyła tę tendencją, również w największych miastach w całym kraju. Poszukiwane są przede wszystkim wolnostojące domy, z których dojazd do centrum nie zajmuje więcej niż półtorej godziny w jedną stronę. Szczególnie chętnie wybierane są te otoczone ogródkiem, na którym można odpocząć po pracy. Specjaliści z biur nieruchomości spodziewają się wzrostu tej orientacji, która wkrótce przełoży się na działania deweloperów. Wiąże się to przede wszystkim z tym, że nawet po całkowitym zniesieniu ograniczeń przedsiębiorstwa znacznie ograniczą czas pracy w biurze, wciąż stawiając na tę w trybie zdalnym.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *