Bezrobotnych coraz więcej

Luty był kolejnym miesiącem z rosnącym bezrobociem. Coraz więcej mieszkańców powiatu ostrowieckiego rejestruje się w urzędzie pracy po wygaśnięciu umów o pracę.


Przed tygodniem pisaliśmy o wyraźnym skoku liczby osób bezrobotnych w pierwszym miesiącu 2021 roku. Styczeń był najgorszym pod tym względem miesiącem od dwóch lat. Analizując sytuację z poprzednich lat, kiedy to zawsze w styczniu, najdłuższym miesiącu zimowym, bezrobocie rosło, a w kolejnych miesiącach malało, wyraziliśmy nadzieję, że luty będzie lepszym okresem. Tak się jednak nie stało. Bezrobocie znów poszło w górę. 
Znów można dywagować, czy wpływ na to miał wyjątkowo zimny miesiąc ? niesprzyjający dla budownictwa i utrzymujące się restrykcje związane z pandemią, czy też przyczyny tego stanu są głębsze i należy bardziej wnikliwie przyjrzeć się gospodarce. Jeśli porównany ostatni miesiąc do lutego 2020 roku, to okaże się, że mamy do czynienia z ponad 5 proc. wzrostem bezrobocia. Pod koniec poprzedniego miesiąca w rejestrze ostrowieckiego urzędu było ponad pół tysiąca osób więcej niż na jesieni. Napływu nowych bezrobotnych nie zrekompensowały staże czy prace interwencyjne. W lutym nadal rejestrowały się osoby, które z różnych powodów straciły pracę.
Warto jednak odnotować dwa pozytywnie trendy. W lutym w porównaniu do stycznia zmniejszyła się liczba osób bez pracy w wieku 50+. Programy rządowe, adresowane do najstarszej grupy osób, przynoszą efekty. Coraz więcej osób bezrobotnych po 50 roku życia znajduje zatrudnienie. Podobnie jest z grupą osób do 30 roku życia. Tu również widoczne są efekty projektów unijnych.
Nadzieje na poprawę sytuacji na rynku pracy wiązaliśmy z napływem ofert pracy. Spodziewaliśmy się, że już w lutym pojawi się więcej ofert z lokalnych zakładów produkcyjnych z handlu i przede wszystkim z firm remontowo -budowlanych. Rzeczywiście, w lutym i w pierwszej połowie marca pracodawcy przedstawili więcej propozycji niż w styczniu, ale znacznie mniej niż w latach poprzednich. Na początku roku podobna sytuacja miała miejsce w całym regionie. W styczniu w całym województwie zgłoszono 1.600 ofert (o 400 mniej), czyli aż o 20 proc. niż przed rokiem.
Najwięcej pracy jest w Kielcach, co zrozumiałe z uwagi na rolę stolicy województwa jako ośrodka administracyjnego, akademickiego, usług medycznych itp. Na początku tego roku w Kielcach było cztery razy więcej ofert zatrudnienia niż u nas. Coraz ważniejszym ośrodkiem gospodarczym stają się Starachowice. Tam w styczniu pojawiło się dwa razy więcej ofert pracy niż w powiecie ostrowieckim.

Print Friendly, PDF & Email

2 thoughts on “Bezrobotnych coraz więcej

 • 18 marca 2021 at 08:31
  Permalink

  „Coraz ważniejszym ośrodkiem gospodarczym stają się Starachowice. Tam w styczniu pojawiło się dwa razy więcej ofert pracy niż w powiecie ostrowieckim.”

  Od 10 lat Starachowice są 2 największym ośrodkiem gospodarczym w województwie. Ostrowiec spadł na miejsce trzecie. Pokazuje to liczba osób pracujących w powiecie – 23 vs 19 tys. Pod względem ludności póki co jeszcze jesteśmy na drugim miejscu ale wszystko wskazuje na to że Starachowice nas „wyprzedzą”. Brawa dla rządzących w Ostrowcu 🙂 🙂 🙂

  Reply
 • 18 marca 2021 at 09:17
  Permalink

  Rzadzacy zapewniają ze miasto jest super więc chyba tak jest

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *