Ostrowieckie targowisko nadal się zmienia

Aż 14 podmiotów przystąpiło do przetargu ogłoszonego przez Gminę Ostrowiec Świętokrzyski na roboty budowlane polegające na utwardzeniu placu targowego wraz z instalacją wewnętrzną odwodnienia i rozbudową instalacji oświetlenia placu targowego przy ulicy Słowackiego zgodnie z projektem budowlanym i wykonawczym w ramach zadania budżetowego ,,Rewitalizacja obszarów zdegradowanych o silnym potencjale gospodarczym, społecznym i rekreacyjno -kulturowym na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego ? zagospodarowanie placu targowego?.
To kolejna inwestycja miejskiego samorządu w ostatnich latach poprawiająca jakość handlu.
-Targowisko Miejskie to miejsce wyjątkowe nie tylko dla mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego, ale także okolicznych miejscowości ? mówi prezydent miasta, Jarosław Górczyński. Ważne jest to, żeby sprzedawcy i kupujący mieli jak najlepsze warunki. Dlatego systematycznie dbamy o jego jakość i estetykę.
Nowa inwestycja sprowadza się do utwardzenia placu targowego o powierzchni 10.155 m kw., wykonania nawierzchni z kostki brukowej – gr 8 cm, wydzielenia stanowisk handlowych o wymiarach 3x6m (około 340 stanowisk), instalacji oświetlenia (montaż 17 aluminiowych słupów oświetleniowych wysokości 11 m z jednym lud dwoma wysięgnikami łukowymi, montaż 23 opraw oświetleniowych ze źródłem światła LED), budowy instalacji wewnętrznej odwodnienia placu targowego o łącznej długości 218,8 mb wraz ze studzienkami i wpustami.
– Prace te będą wykonywane na czynnym obiekcie, a więc nie obędzie się bez uciążliwości, za które już przepraszamy – mówi prezydent Jarosław Górczyński. Obok hektarowego placu, który zyska zupełnie nowy wizerunek, w ramach innego zadania powstanie parking na 129 miejsc, co zdecydowanie poprawi komfort handlu w tym miejscu. To element budowy łącznika ulic Furmańskiej i L. Chrzanowskiego, który zrewolucjonizuje układ komunikacyjny w tej części Ostrowca Świętokrzyskiego. Pragnę przypomnieć, że w ubiegłym roku na początku pandemii wiele miast zamknęło targowiska akurat w okresie przedświątecznym.
W Ostrowcu poradziliśmy sobie z tym problemem i handel artykułami rolnymi oraz pierwszej potrzeby odbywał się bez przestojów. Obecnie znowu wprowadzane są obostrzenia związane z pandemią, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby targowica w Ostrowcu funkcjonowała. Oczywiście handle odbywał się będzie z uszanowaniem wszelkich zasad epidemicznych.
-Remont placu będzie prowadzony etapami i to pozwoli na normalne funkcjonowanie tu handlu, jednak na ograniczonym terenie – mówi dyrektor Targowiska Miejskiego, Mariusz Kosiarz.? Przenoszenie stanowisk będzie odbywał się blokowo. To powinno złagodzić uciążliwości związane z remontem. Zapraszamy przed świętami na zakupy.
Ostrowieckie Targowiska Miejskie to lider w regionie. Na dwóch głównych placach targowych funkcjonuje około tysiąca podmiotów handlowych. Do istniejących hal targowych w 2019 roku doszły jeszcze dwie nowe budowle targowe: hala ?Mój Rynek? (1.749 m kw. pow.) oraz hala handlowo ? usługowa na placu targowym nr. 1 (1.528 m kw. pow.) Nowa hala, w odróżnieniu od ?Mojego Rynku?, który promuje produkty lokalnych producentów rolno -spożywczych, nakierowana jest na asortyment wielobranżowy oraz usługi. W celu poprawy jakości oferty Targowisk Miejskich w nowej hali targowej obok 29 tradycyjnych stanowisk handlowych, znajdują się 34 boksy handlowo ?usługowe o wysokim standardzie wykonania i łącznej powierzchni użytkowej 397 m kw. Na dachach obydwu hal zainstalowano elektrownie fotowoltaiczne o sumarycznej mocy 57 kW. Jednocześnie w fazie wykonawczej będzie niedługo odwodnienie, oświetlenie oraz wykonanie nowej nawierzchni z kostki brukowej na największych placach targowych nr 3, 4 i 5, co znacznie poprawi jakość świadczonych przez Targowiska Miejskie usług. Kompleks targowy w ciągu najbliższych dwóch latach zyska nowe połączenia komunikacyjne z ul. J. Chrzanowskiego oraz z ul. Denkowską, a jeszcze w tym roku dodatkowe miejsca parkingowe, co znacznie usprawni możliwość dokonywania zakupów. Ciekawostkową jest to, że koszt handlu na ostrowieckiej targowicy nie był podnoszony od 20 lat i wynosi 2 zł za m kw.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *