Jak kantują w sieci? Chcieli zainwestować w kryptowaluty, pieniądze zniknęły z ich kont…

W dniu 31 marca 2021 r. do Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim zgłosił się 50-latek, który w wyniku oszustwa stracił blisko 9.500 złotych. W tym samym dniu 64-latek stracił blisko 40 tys. złotych.

-Jak wynikało z jego relacji pod koniec lutego br. na jednej ze stron internetowych zajmującej się kryptowalutami założył konto celem inwestycji ?mówi aspirant Ewelina Wrzesień, oficer pasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. W trakcie rejestracji podał on wszystkie swoje dane, a także udostępnił skany dokumentów, takich jak dowód osobisty, prawo jazdy, paszport, a także opłacone faktury za Internet oraz telewizję. Kolejno z 50-latkiem kontaktowali się mężczyźni podający się za brokerów i opiekunów konta proponując mu pomoc w inwestycji z kryptowalutami. Na początku mężczyzna musiał zainstalować na swoim komputerze program ?AnyDesk?, a następnie zainwestować 1.000 dolarów. Sprawcy krok po kroku instruowali go, co ma robić. Mężczyzna zainstalował aplikację do zdalnego pulpitu i widząc zwiększające się obroty na swoim rachunku postanowił przy pomocy cyberprzestępców dokonać kolejnej transakcji. Jednakże ostatecznie okazało się, że nic nie zyskał, a stracił przez oszustów blisko 9.500 złotych.

Drugą osobą oszukaną w podobny sposób okazał się 64-letni mieszkaniec Ostrowca Świętokrzyskiego.

-W dniu 31 marca 2021 r. podczas transakcji związanych z obrotem kryptowalutami stracił blisko 40.000 złotych ?mówi aspirant Ewelina Wrzesień. Tak on był on instruowany przez oszustów i postępując zgodnie z ich wskazówkami zainstalował oprogramowanie ?AnyDesk?. To właśnie spowodowało, że jego login i hasło do rachunku bankowego zostało przechwycone przez cyberprzestępców. Po kilku godzinach pokrzywdzony, kiedy zorientował się, że został oszukany, skontaktował się ze swoim bankiem, gdzie dowiedział się, że z jego konta zniknęła kwota 4.700 złotych, a na jego dane został zaciągnięty kredyt w kwocie blisko 35.000 złotych. Pieniądze te zostały przelane przez oszustów na inne konta.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *