Błogosławienie pokarmów na stół wielkanocny może odbyć się w domu

Jeśli w Wielką Sobotę nie ma możliwości pobłogosławienia pokarmów na stół wielkanocny w kościele, można to uczynić w domu ? mówi rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.
Rzecznik Episkopatu wyjaśnił, że w obecnych warunkach epidemicznych, podobnie jak miało to miejsce w ubiegłym roku, błogosławieństwo pokarmów przeznaczonych na stół wielkanocny może odbyć się w domu. ?Może to uczynić ojciec lub głowa rodziny, albo ktoś z członków rodziny odmawiając specjalną modlitwę błogosławieństwa pokarmów. Błogosławieństwo pokarmów powinno się odbyć przed porannym wspólnym posiłkiem w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego? ? zaznaczył.
Episkopat News ? Rzecznik Episkopatu: Błogosławienie pokarmów na stół wielkanocny może odbyć się w domu
Ks. Gęsiak zwrócił również uwagę na to, że błogosławieństwo pokarmów w formie domowej liturgii wymaga odpowiedniego przygotowania. ?Zadbajmy o to, aby błogosławieństwo pokarmów odbyło się w odpowiedniej formie. Przykryjmy stół białym obrusem i zapalmy wielkanocną świecę np. Caritas? ? powiedział.
Rzecznik Episkopatu zauważył, że do błogosławieństwa pokarmów można zastosować modlitwy podane na stronach internetowych przez Komisję ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP.

Print Friendly, PDF & Email