Świątecznie w Domu Pomocy Społecznej na Osiedlu Słonecznym (zdjęcia)

Tuż przed świętami odwiedziliśmy pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej na Osiedlu os. Słonecznym.

Jak mówiła Ewa Orłowska, dyrektor DPS-u, święta w Domu są wyjątkowym czasem dla jego mieszkańców. Znacznie wcześniej rozpoczynają się przygotowania do ich przeżywania. Pod czujnym okiem instruktorów pracowni terapeutycznych pensjonariusze wykonują stroiki świąteczne, które wraz z życzeniami trafiają do zaprzyjaźnionych instytucji. Wprowadzeniem w nastrój świąt było Misterium Męki Pańskiej zaprezentowane przez mieszkańców. Widowisko Drogi Krzyżowej, Ukrzyżowania i Zmartwychwstania Chrystusa, w niezwykłej aranżacji, osadzone we współczesnych czasach  i z oprawą pieśni pasyjnych w wykonaniu, jednego z utalentowanych mieszkańców -Rafała Pawłowskiego, a także znakomita gra aktorów wzbudzały zachwyt i wzruszenie. Pensjonariusze pracowali z instruktorami społeczno -kulturalnymi  niemalże dwa miesiące. To forma terapii dla mieszkańców, ale też okazja do wspólnego spędzania wolnego czasu. Dyrekcja i pracownicy Domu dbają o to, by był to  szczególny dla  nich czas.

-Staramy się zachować wszystkie tradycje Wielkanocne, włącznie ze świątecznym menu. Mieszkańcy przygotowują sobie koszyczki ze święconką, które podczas wizyty księdza w Wielką Sobotę są poświęcone. W Niedzielę zapraszani są na Wielkanocne śniadanie ze świątecznymi potrawami. Niektórzy dopiero tu, u nas poznają obyczaje świąt. Zdarza się, że mieszkańcy wcześniej w swoich środowiskach ich nie obchodzili. Są to zarówno dla mieszkańców, jak i dla nas bardzo wzruszające chwile -przyznaje dyrektor Ewa Orłowska.

Pandemia zmieniła życie wszystkich. Ograniczyła także możliwości odwiedzin w domach pomocy ze względu na ryzyko zakażeń. Stąd też pracownicy DPS -u robią wszystko, aby mieszkańcy mogli czuli się dobrze, aby  stanowili jedną , dużą rodzinę. Tym bardziej, że większość z nich nigdy wcześniej nie doznała rodzinnego ciepła, a nawet ludzkiej serdeczności. Dziś to tu jest ich jedyny dom, w którym mogą się czuć bezpiecznie i mieć pewność, że komuś na nich zależy.

Zwieńczeniem spotkania było przekazanie wzajemnych życzeń, które otrzymała także ?Gazeta Ostrowiecka? wraz z pięknym stroikiem wykonanym w ramach zajęć rękodzielniczych przez mieszkańców.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.