Z punktu kontroli do serwisu tachografów

W asyście Inspekcji Transportu Drogowego dwie ciężarówki tego samego przewoźnika trafiły do serwisu tachografów. Świętokrzyscy inspektorzy ITD stwierdzili, że w pojazdach wykorzystywane są przerobione tachografy, które umożliwiały kierowcom manipulowanie czasem pracy.
Inspektorzy z Oddziału Wydziału Inspekcji w Opatowie prowadzili kontrole na DK 74 w czwartek. Wytypowali trzy pojazdy, które jak się okazało, należały do tego samego przewoźnika.


Pojazdy zostały dokładnie sprawdzone. W trakcie kontroli inspektorzy wykorzystali zestawy diagnostyczne. Stwierdzono, że w dwóch pojazdach wykorzystywane są przerobione tachografy, które umożliwiały kierowcom fałszowanie zapisów czasu pracy. W dowolnym momencie kierowca poprzez przełączenie urządzenia mógł rejestrować rzekomy odpoczynek w trakcie jazdy. W jednym przypadku kierowca odłączał tachograf za pomocą kombinacji przycisków w samym tachografie, w drugim zaś kierowca wykorzystywał fabryczne gniazdo OBD, do którego podłączał wtyczkę z pamięcią masową. Jej oprogramowanie pozwalało kierowcy kontynuować jazdę, podczas gdy tachograf rejestrował odpoczynek.

Kierowcom wydano polecenie przejazdu do serwisu tachografów do Kielc. Przejazd odbył się w asyście Inspekcji Transportu Drogowego. W serwisie przeprowadzono oględziny tachografów oraz ich demontaż. Urządzenia zostały zabezpieczone jako dowód w sprawie. Ze względu na to, że ingerencja w stan drogomierza jest przestępstwem inspektorzy ITD powiadomią organy ścigania.
Wobec przedsiębiorcy oraz osoby zarządzającej transportem wszczęto postępowania administracyjne zagrożone karami administracyjnymi w wysokości 13 tys. zł i 10 tys. zł. Kierowcy zostali ukarani mandatami karnymi w wysokości 2 tys. zł.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *