Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Wieczorową Mszą św. w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w intencji ofiar ludobójstwa za wschodnią granicą,  uczczono Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ustanowiony przez Sejm RP w 2007 roku, obchodzony 13 kwietnia.

Jak słyszeliśmy w homilii: ?Zbrodnia katyńska była największą tajemnicą II wojny światowej. Była efektem uchwały Biura Politycznego Kc WKP, pisma szefa NKWD, Ł. Berii do J. Stalina. 5 marca 1940 roku wydano tzw. ?decyzję katyńską?,  na mocy której rozstrzelano prawie 22 tysiące Polaków ? polskich oficerów, przedstawicieli polskiej policji, przedstawicieli polskiej inteligencji, przetrzymywanych w różnych więzieniach na terenie Związku Sowieckiego m.in.  w Kozielsku, Starobielsku, Ostaszkowie. Więźniowie byli mordowani strzałem w tył głowy. Jeńcy z Ostaszkowa byli rozstrzeliwani w gmachu NKWD w Kalininie , ich ciała były przewożone do Miednoje. Więźniowie z Kozielska, byli przewożeni i rozstrzeliwani w katyńskim lesie. Dziś obowiązkiem każdego Polaka jest dar pamięci o ofiarach tej okrutnej zbrodni. Nie byłoby tragedii smoleńskiej, gdyby nie było tragedii katyńskiej?.

Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości indywidualnie składali wiązanki i palili znicze na płycie pomnika Golgoty Wschodu, oddając hołd zamordowanym Polakom. Władze samorządowe reprezentowali: wicestarosta Andrzej Jabłoński, członek zarządu powiatu Agnieszka Rogalińska, przewodniczący Rady Powiatu Mariusz Pasternak, wiceprezydent miasta Piotr Dasios, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Marta Woźnicka ?Kuzdak, a także radni miejscy i powiatowi. Organizatorem obchodów był Komitet Społeczny Budowy Pomnika.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *