Na terenie gmin Bałtów, Ćmielów i Sadowie znaleziono niewybuchy

W dniu 10 kwietnia 2021 r., o godz. 12.59, w Antoniowie w gminie Bałtów, w odległości około 30 metrów od zabudowań, 32-latek znalazł pocisk artyleryjski kaliber 76 mm o długości 275 mm. Do czasu przybycia patrolu saperskiego z Kielc, miejsce zostało zabezpieczone przez policjantów z Komisariatu Policji w Ćmielowie.
W dniu 7 kwietnia 2021 r., w gminie Ćmielów na terenie jednej z posesji, 42-latek podczas prac rolnych znalazł zardzewiały podłużny metalowy przedmiot przypominający pocisk. Na miejsce znaleziska przybyli policjanci z Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko -Pirotechnicznego. Funkcjonariusze potwierdzili, że znalezisko to pocisk moździerzowy z zapalnikiem pochodzący prawdopodobnie z czasów II Wojny Światowej. Do czasu przyjazdu saperów pocisku pilnowali policjanci.

W tym samym dniu, tj. 7 kwietnia 2021 r., w gminie Sadowie, 65-latek, w trakcie wykonywania prac polowych, znalazł przedmiot przypominający niewybuch z czasów II Wojny Światowej. Miejsce zostało zabezpieczone przez opatowskich policjantów, a znaleziony przedmiot zabezpieczony przez patrol saperski z Wojskowego Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.
Policjanci przypominają, że jeśli podczas prac remontowych, ziemnych lub w innych okolicznościach znajdziemy przedmiot przypominający ?pocisk?, to nigdy go nie podnośmy, nie przesuwajmy i nie uderzajmy w niego. Jeśli jest wykopany nie zakopujmy go ponownie, natychmiast przerwijmy pracę, oddalmy się na bezpieczną odległość. O znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę policji, a miejsce, gdzie się znajduje niebezpieczny przedmiot, dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych.
Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy zagrożone miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć.

Print Friendly, PDF & Email