Warszawscy miłośnicy komunikacji z propozycją dla MZK w Ostrowcu Świętokrzyskim

Członkowie Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie odwiedzili MZK w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Jednym z celów wizyty było podjęcie działań nad modernizacją systemu informacji pasażerskiej. To kolejny przykład, że miłośnicy nie tylko dbają o zabytkowy tabor.
Dzięki aktywności Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej na przełomie 2019 i 2020 roku doszło do zakupienia przez MZK w Ostrowcu Świętokrzyskim pięciu wycofanych z MZA Jelczy Mastero. W krótkim czasie zakup rozszerzono o dwa kolejne autobusy, a w rok później jeszcze o kolejne dwa. W ten sposób autobusy Jelcz M121I stały się najliczniejszą serią w taborze ostrowieckiego przewoźnika. Ze względu na pozostawienie w nich warszawskiego wyposażenia, wśród członków Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej zrodził się pomysł uruchomienia głosowej informacji pasażerskiej.


Członkowie Klubu: Paweł Sitek i Mateusz Kurowski zaproponowali opracowanie i wdrożenie całego systemu mając za wzór ten funkcjonujący w Warszawie. Na potrzeby zapowiedzi przystanków głosu udzielił Piotr Michalski ? aktor warszawskiego Teatru Baj, a profesjonalną sesję nagraniową zrealizował Paweł Zadrożny.
Dzięki obecności osprzętu systemu informacji liniowej w dziewięciu Jelczach Mastero możliwe było praktycznie bezproblemowe uruchomienie zapowiedzi głosowych. Wymagało to wgrania rozkładu jazdy na autokomputery, które to na podstawie przejechanej drogi wygłaszają komunikaty o aktualnym i następnym przystanku na trasie oraz plików dźwiękowych na urządzenie zapowiadające.
W chwili obecnej przygotowano już zapowiedzi w 10 autobusach. W dalszej kolejności wyposażone będą kolejne pojazdy, w tym pokrakowskie Solarisy. Uruchomienie całego zapowiadania wymaga jednak dokładnego sprawdzenia systemu, dołożenia wyposażenia i wyeliminowania wszystkich pojawiających się usterek.
Fot. KMKM w Warszawie

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.