Konsorcjum z Warszawy wykonana obwodnicę Opatowa

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Kielcach w miniony piątek wybrała najkorzystniejszą ofertę w przetargu na zaprojektowanie i wybudowanie obwodnicy Opatowa.
Obwodnica powstanie w ciągu drogi ekspresowej S74 i drogi krajowej nr 9. Objazd miasta wykona konsorcjum firm Mostostal Warszawa (lider) i Acciona Construccion (partner).
-Prace wycenione zostały na 403,7 mln zł – informuje Małgorzata Pawelec – Buras, główny specjalista ds. komunikacji GDDKiA w Kielcach. Obwodnica Opatowa o długości ok. 12 km będzie realizowana w systemie Projektuj i buduj w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014 – 2023. Miasto odetchnie, kierowcy nie będą stać w korkach. Przez Opatów przebiegają obecnie dwie ważne trasy krajowe o dużym natężeniu ruchu: DK74 Sulejów – Kielce – Kraśnik i DK9 Radom – Ostrowiec Świętokrzyski – Rzeszów. Na odcinku w historycznym centrum miasta obie te drogi biegną jednym śladem, wąską ulicą, między ciasną zabudową. W związku z tym Opatów jest zakorkowany w godzinach szczytu. W ciągu doby przez miasto przejeżdża kilkanaście tysięcy pojazdów, a co trzeci jest pojazdem ciężkim. Obwodnica Opatowa uwolni miasto od ruchu tranzytowego, zatorów i spalin, poprawi jakość życia mieszkańców oraz bezpieczeństwo i komfort podróżujących tranzytem. Znacznie skróci też czas podróżowania drogami krajowymi nr 9 i nr 74. Obwodnica będzie stanowiła ważny odcinek planowanej drogi ekspresowej S74, która w przyszłości połączy województwa łódzkie, świętokrzyskie i podkarpackie.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *