Będą prace konserwatorskie w zabytkowych świątyniach

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego rozdzielił pieniądze na prace konserwatorskie, restauratorskie lub budowlane przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków.
Otrzymało je 18 obiektów kościelnych na terenie województwa świętokrzyskiego, w tym 2 z terenu naszego powiatu. Przyznanie środków zbiegło się w czasie z obchodami Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.
Mowa o Parafii Rzymskokatolickiej Mikołaja Biskupa w Szewnie. W świątyni wykonana zostanie konserwacja techniczna i estetyczna ołtarza bocznego Pana Jezusa, usytuowana w nawie północnej wraz z obrazem ?Miłościwe Serce Pana Jezusa?. Dotacja wynosi 30 tys. zł.
Natomiast Parafia Rzymskokatolicka Świętego Michała w Ostrowcu Świętokrzyskim za przekazane 15 tys. zł wykona remont elewacji frontowej nawy głównej w części północnej.
Jeśli chodzi o świątynie na terenie powiatu opatowskiego, to dotację otrzymała Parafia Rzymskokatolicka Świętego Wojciecha w Glinianach, która przeprowadzi remont konstrukcji zrębowej oraz konstrukcji więźby dachowej wraz z wymianą ołacenia i gontowego pokrycia dachu kruchty głównej, remont konstrukcji więźby dachowej wraz z wymianą ołacenia i gontowego pokrycia na nowe oraz remont dachu bocznego od strony północnej, a także wykona prace konstrukcji chóru muzycznego, wymieni oszalowania ścian elewacyjnych i oszalowania wewnętrznego deskowania kościoła. W Glininach ponadto planowane jest wykonanie izolacji termicznej stropu, wymiana podłogi na nową z desek modrzewiowych oraz wykonanie impregnacji hydrofobowej i biochronnej pokrycia gontowego dachu. Na ten cel zabytkowy, drewniany kościół pw. św. Wojciecha w Glinianach otrzyma 20 tys. zł.
Przypomnijmy, że na początku kwietnia powiat ostrowiecki przekazał dotacje na prace konserwatorskie planowane w parafiach pw. św. Mikołaja w Szewnie oraz pw. Wniebowzięcia NMP w Ćmielowie. Parafie otrzymały po 20 tysięcy z budżetu powiatu. W kościele w Szewnie środki zostaną zagospodarowane na przeprowadzenie prac konserwatorskich wspomnianego już ołtarza bocznego Pana Jezusa. Natomiast w parafii w Ćmielowie dotacja wesprze prace konserwatorskie muru cmentarza przykościelnego w części południowej i wschodniej.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *