Drzewo połączyło mieszkańców

Temat drzewa w środku chodnika, w często używanym ciągu pieszych, o czym pisaliśmy dwa tygodnie temu, wywołał żywą dyskusję wśród mieszkańców os. Słonecznego. Jedni proponowali usunięcie dużego drzewa, wskazując zagrożenia.

-Drzewo jest olbrzymie. Utrudnia przejście. Do tego jego korzenie powodują nierówności w chodniku, co sprawia problem, szczególnie starszym, niedołężnym ludziom. Trzeba je usunąć ze środka chodnika – mówił jeden z mieszkańców.

Inni uważali, że drzewo które rośnie w tym miejscu od wielu lat, zdobi tę część osiedla, a zagrożenia są artykułowane na wyrost.

-Komu przeszkadza to drzewo? Teraz coraz więcej wycina się drzew, a one przecież chronią nas przed spalinami z ulicy. Przez tyle lat nikomu drzewo nie wadziło, a teraz nagle zagraża. Uważam usunięcie tego drzewa za bardzo zły pomysł – mówiła kolejna mieszkanka.

W sprawie drzewa, na prośbę mieszkańców interpelowała radna powiatowa Agnieszka Rogalińska i udało się znaleźć rozwiązanie zadowalające wszystkich. Jak poinformował Artur Majcher, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim, zostało wypracowane rozwiązanie techniczne regulujące normatywną szerokość ciągu komunikacyjnego, bez konieczności usuwania drzewa.

-Klon rosnący bezpośrednio w ciągu pieszym jest okazałym drzewem, zachowana jest jego statyka i brak jakichkolwiek oznak osłabienia jego stabilności. Wychodząc jednak naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, a tym samym stosując obowiązujące standardy utrzymania zieleni w mieście, wypracowaliśmy kompromisowe rozwiązanie pozwalające na zachowanie drzewa i przywrócenie przepustowości ciągu pieszych. W ramach cząstkowych remontów drogowych poszerzony został chodnik tak, aby był zapewniony bezkolizyjny ruch pieszych w sąsiedztwie drzewa. To rozwiązanie  pozwoliło na pogodzenie obu priorytetów – ochronę drzewa i poprawną komunikację chodnikiem -wyjaśnia naczelnik Artur Majcher.

Zdaniem pracowników referatu zieleni miejskiej, pozostawienie przedmiotowego drzewa  jest ze wszech miar wskazane, gdyż ma ono ogromne walory estetyczne i przyrodnicze, a jego usunięcie wiązałoby się z dużą  startą dla środowiska.

Kilka dni temu naczelnik Artur Majcher i radna Agnieszka Rogalińska odbyli roboczą wizytę po przeprowadzeniu prac poszerzenia chodnika.

-Cieszy mnie, że udało się wypracować kompromis – pozostawić drzewo i poszerzyć chodnik umożliwiający bezpieczne przejście. Takie rozwiązanie sprzyja wszystkim mieszkańcom – mówi radna Agnieszka Rogalińska.

Warto dodać, że w ostatnim czasie pobliski teren ten został uporządkowany i oznakowany.

– Wykonaliśmy przejście dla pieszych, zsynchronizowane z przejściem z alei Jana Pawła II, tak aby piesi mogli bezpiecznie się poruszać. Wewnętrzna droga stanowiąca odcinek ul. Siennieńskiej na prośbę służb ratowniczych została otworzona i służy jedynie pojazdom uprzywilejowanym, o czym informuje oznakowanie. Nie odnotowaliśmy łamania przepisów prawa w tym miejscu przez pozostałych kierowców. Odcinek ten jest monitorowany przez służby miejskie –dodaje naczelnik Artur Majcher.

Print Friendly, PDF & Email

2 thoughts on “Drzewo połączyło mieszkańców

  • 6 maja 2021 at 11:38
    Permalink

    Tym, którzy tak bardzo lementują o wygląd tamtego chodnika oraz otoczenie osiedla polecam się wybrać i zobaczyć co z drzewami zrobiono podczas “remontu” kawałka ulicy przy rynku. Następnym razem polecam “inżynierkom” z firmy wykonującej ten remoncik zabetonowanie drzew. Wyłożenie ich kamieniami to zdecydowanie za mało. Szkoda, że od tak ich nie wycięto.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *