Drzewo połączyło mieszkańców

Temat drzewa w środku chodnika, w często używanym ciągu pieszych, o czym pisaliśmy dwa tygodnie temu, wywołał żywą dyskusję wśród mieszkańców os. Słonecznego. Jedni proponowali usunięcie dużego drzewa, wskazując zagrożenia.

-Drzewo jest olbrzymie. Utrudnia przejście. Do tego jego korzenie powodują nierówności w chodniku, co sprawia problem, szczególnie starszym, niedołężnym ludziom. Trzeba je usunąć ze środka chodnika ? mówił jeden z mieszkańców.

Inni uważali, że drzewo które rośnie w tym miejscu od wielu lat, zdobi tę część osiedla, a zagrożenia są artykułowane na wyrost.

-Komu przeszkadza to drzewo? Teraz coraz więcej wycina się drzew, a one przecież chronią nas przed spalinami z ulicy. Przez tyle lat nikomu drzewo nie wadziło, a teraz nagle zagraża. Uważam usunięcie tego drzewa za bardzo zły pomysł – mówiła kolejna mieszkanka.

W sprawie drzewa, na prośbę mieszkańców interpelowała radna powiatowa Agnieszka Rogalińska i udało się znaleźć rozwiązanie zadowalające wszystkich. Jak poinformował Artur Majcher, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim, zostało wypracowane rozwiązanie techniczne regulujące normatywną szerokość ciągu komunikacyjnego, bez konieczności usuwania drzewa.

-Klon rosnący bezpośrednio w ciągu pieszym jest okazałym drzewem, zachowana jest jego statyka i brak jakichkolwiek oznak osłabienia jego stabilności. Wychodząc jednak naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, a tym samym stosując obowiązujące standardy utrzymania zieleni w mieście, wypracowaliśmy kompromisowe rozwiązanie pozwalające na zachowanie drzewa i przywrócenie przepustowości ciągu pieszych. W ramach cząstkowych remontów drogowych poszerzony został chodnik tak, aby był zapewniony bezkolizyjny ruch pieszych w sąsiedztwie drzewa. To rozwiązanie  pozwoliło na pogodzenie obu priorytetów ? ochronę drzewa i poprawną komunikację chodnikiem -wyjaśnia naczelnik Artur Majcher.

Zdaniem pracowników referatu zieleni miejskiej, pozostawienie przedmiotowego drzewa  jest ze wszech miar wskazane, gdyż ma ono ogromne walory estetyczne i przyrodnicze, a jego usunięcie wiązałoby się z dużą  startą dla środowiska.

Kilka dni temu naczelnik Artur Majcher i radna Agnieszka Rogalińska odbyli roboczą wizytę po przeprowadzeniu prac poszerzenia chodnika.

-Cieszy mnie, że udało się wypracować kompromis ? pozostawić drzewo i poszerzyć chodnik umożliwiający bezpieczne przejście. Takie rozwiązanie sprzyja wszystkim mieszkańcom ? mówi radna Agnieszka Rogalińska.

Warto dodać, że w ostatnim czasie pobliski teren ten został uporządkowany i oznakowany.

– Wykonaliśmy przejście dla pieszych, zsynchronizowane z przejściem z alei Jana Pawła II, tak aby piesi mogli bezpiecznie się poruszać. Wewnętrzna droga stanowiąca odcinek ul. Siennieńskiej na prośbę służb ratowniczych została otworzona i służy jedynie pojazdom uprzywilejowanym, o czym informuje oznakowanie. Nie odnotowaliśmy łamania przepisów prawa w tym miejscu przez pozostałych kierowców. Odcinek ten jest monitorowany przez służby miejskie ?dodaje naczelnik Artur Majcher.

Print Friendly, PDF & Email

2 thoughts on “Drzewo połączyło mieszkańców

  • 6 maja 2021 at 11:38
    Permalink

    Tym, którzy tak bardzo lementują o wygląd tamtego chodnika oraz otoczenie osiedla polecam się wybrać i zobaczyć co z drzewami zrobiono podczas „remontu” kawałka ulicy przy rynku. Następnym razem polecam „inżynierkom” z firmy wykonującej ten remoncik zabetonowanie drzew. Wyłożenie ich kamieniami to zdecydowanie za mało. Szkoda, że od tak ich nie wycięto.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.