Pieniądze i biżuterię wyrzuciła przez okno

W dniu 5 maja 2021 r., na terenie powiatu ostrowieckiego, ofiarą oszustwa metodą na ?policjanta? padła 78-latka. Kobieta dała wiarę osobie podszywającej się pod funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego i straciła ponad 88 tys. złotych.

-Część pieniędzy wraz z biżuterią, zgodnie ze wskazówkami oszustów, kobieta zapakowała i wyrzuciła przez okno, gdzie odebrał je fałszywy funkcjonariusz ?informuje Rafał Dobrowolski z KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Po kolejną kwotę 78-latka wybrała się do banku. Wypłaciła w placówce około 30.000 złotych i pozostawiła we wskazanym miejscu. Oszuści nie odpuszczali. Przekonali seniorkę, by znów odwiedziła bank, jednak jego pracownik nabrał podejrzeń. Tylko dzięki dobrej reakcji obsługi placówki udało się uchronić 78-latkę przed stratą kolejnych pieniędzy. Ostatecznie nie wypłacono reszty oszczędności, a całą sprawę za namową pracownika banku zgłoszono na policję.

Ofiarami oszustw przeważnie padają osoby starsze. Metoda działania przestępców w takich przypadkach za każdym razem jest bardzo podobna. Najczęściej nawiązują z ofiarą kontakt telefoniczny, podają się za członka rodziny czy też za funkcjonariusza policji. Rzekomy krewny z różnych powodów, nagle, potrzebuje pieniędzy. Przekazana lub przelana na wskazany rachunek kwota ma uchronić członka rodziny przed kłopotami.

Fałszywy policjant z kolei informuje, że oszczędności seniora są zagrożone. Uchronić je można tylko przekazując ?funkcjonariuszowi?. Scenariusz obu sytuacji ma takie samo zakończenie ? senior traci na zawsze swoje pieniądze, pada ofiarą oszusta.

Aby nie stać się ofiarą oszustwa, należy przestrzegać następujących zasad: gdy ktoś do ciebie zadzwoni prosząc o pożyczkę, miej świadomość, że ta osoba może być oszustem; nigdy nie podawaj swoich danych ? wieku, adresu, sytuacji materialnej, numeru konta czy hasła; pod żadnym pozorem nie przekazuj pieniędzy obcym osobom; jeśli rzeczywiście chcesz pomóc najbliższym spotkaj się z nimi osobiście, będziesz miał pewność, że pieniądze nie trafią w niepowołane ręce; w razie podejrzeń o złe zamiary takich osób, niezwłocznie powiadom policję, a my sprawdzimy każdy taki sygnał; funkcjonariusze Policji nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy czy przelewanie ich na jakiekolwiek konta w ramach pomocy w działaniach policyjnych.

W razie jakichkolwiek wątpliwości lub podejrzeń powiadomcie Policję dzwoniąc na numer 112.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *