Uwaga! Hulajnogi

Nowe przepisy ruchu drogowego, wchodzące w życie 20 maja br., doprecyzowują zasady korzystania z „urządzeń wspomagających ruch”, czy „urządzeń transportu osobistego”. Nowelizacja ta ma na celu stworzenie zasad bezpiecznego poruszania się m. in. hulajnogami.

-Pierwsze urządzenia typu hulajnoga pojawiły się ponad 200 lat temu –informują policjanci. Hulajnoga to urządzenie, dzięki któremu dość sprawnie możemy poruszać się po zatłoczonym mieście. Wyposażone w silnik elektryczny osiągają prędkość do ok. 30 km/h. Mimo to, że zakup takiego urządzenia to niemały wydatek, nie brakuje osób poruszających się nimi. Wszystko za sprawą tego, że powstało wiele wypożyczalni, umożliwiających korzystanie z nich na minuty.

Po wejściu w życie nowych przepisów, kierujący hulajnogą elektryczną będzie miał obowiązek korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli będą one wyznaczone. W czasie jazdy będzie musiał zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszym. Tam, gdzie nie ma wydzielonej drogi rowerowej, użytkownik e-hulajnogi powinien korzystać z jezdni. Jednak jeśli prędkość samochodów na tej jezdni jest większa niż 30 km/h, to może poruszać sie po chodniku. Jadąc chodnikiem albo drogą dla pieszych, ma obowiązek jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego. Co ważne – takim pojazdem nie wolno poruszać się w stanie nietrzeźwości, nikogo nim przewozić ani porzucać byle gdzie.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *