Analiza składników kosmetyków

Wielu z nas konsumentów, nie zwraca uwagi na skład znajdujący się na etykiecie produktu i wybiera kosmetyk, który jest reklamowany lub ten najtańszy. Natomiast mogą one zawierać szkodliwe substancje. Nie wszystkie składniki kosmetyków są dla nas zdrowe a niektóre nawet nie powinny się znajdować w naszych ulubionych produktach kosmetycznych.

Jak czytać składy kosmetyków?

Bezwzględnie należy pamiętać o kilku niezwykle ważnych zasadach. Po pierwsze warto wiedzieć, że czytając etykietę ze składem, pierwsze miejsca zajmują składniki, które w kosmetyku są najbardziej aktywne, natomiast niższe pozycje zajmują te, których w produkcie występuje najmniej. Co więcej, pod uwagę nie bierze się składników traktowanych jako nośniki zapachowe i będące rozpuszczalnikami.

Przeczytaj więcej: https://estetico.pl/potassium-sorbate

Kosmetolodzy oraz dermatolodzy uczulają bardzo często swoich pacjentów, aby uważnie czytać skład oraz ulotki dołączone do kosmetyku. Niektóre ze aktywnych składników mogą uczulać i mocno podrażniać skórę, dlatego przed rozpoczęciem stosowania warto zapoznać się ze składem.

Składniki dozwolone oraz te, które lepiej unikać

Składnikami, które są dozwolone oraz niezwykle pożądane w składzie kosmetyków to:

  • wszelkiego rodzaju oleje i olejki na przykład z awokado lub z orzechów macadamia, ponieważ pielęgnują one wrażliwą oraz atopową skórę. Dodatkowo zawarte w nich kwasy tłuszczowe nawilżają, nie naruszając przy tym płaszcza lipidowego naszej skóry;
  • gliceryna (https://estetico.pl/glycerin) wiąże cząsteczki wody w skórze, co zapobiega utracie jej wilgotności. Gliceryna jest szczególnie polecana do pielęgnacji cery podrażnionej oraz przesuszonej.

Składnikami, których należy unikać w składzie kosmetyków to:

  • konserwanty, przede wszystkim formaldehyd, który silnie alergizuje oraz podrażnia naskórek. Warto wiedzieć, że konserwantów nie ma w kosmetykach aptecznych, których receptura oparta jest wyłącznie na naturalnych składnikach;
  • aluminium, zaburza cały proces wydzielania potu i blokuje gruczoły za to odpowiedzialne;
  • substancje zapachowe, nadają ładnego zapachu skórze, jednak ją podrażniają i mogą również uczulać;
  • oleje mineralne, kosmetyki zawierające w składzie takie oleje mogą zatykać pory.

Dodatek do kosmetyków niektórych alkoholi, również jest niewskazane, jednak nie wszystkie są one szkodliwe. Działanie wysuszające ma na przykład alkohol denaturowany – alcohol denat, którego należy unikać w składzie kremów do pielęgnacji twarzy. Z kolei, jest on doskonałym nośnikiem w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji włosów.

Lactic acid

Przeczytaj: https://estetico.pl/lactic-acid

Lactic Acid czyli kwas mlekowy to substancja nawilżająca, która ma zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka. Co więcej, zmiękcza warstwę rogową, a w wyższym stężeniu złuszcza zrogowaciały naskórek. Kwas mlekowy stosuje się głównie w balsamach do pielęgnacji suchej oraz przesuszonej skóry i w wyższych stężeniach do zrogowaciałej skóry stóp.

Glyceryl stearate

Więcej dowiesz się: https://estetico.pl/glyceryl-stearate

Glyceryl stearate wpływa na lepkość kosmetyku oraz poprawia jego właściwości użytkowe. Zastosowany w kosmetykach do pielęgnacji włosów oraz skóry tworzy na powierzchni tak zwany film, czyli warstwę okluzyjną. Warstwa ta zapobiega odparowywaniu wody z powierzchni skóry czyli zmiękcza oraz wygładza skórę oraz włosy. Czynność mycia skóry oraz włosów powoduje nadmierne usunięcie substancji tłuszczowych, dlatego też stosuje się substancje renatłuszczające, które „naprawiają” barierę lipidową skóry.

Potassium sorbate

Potassium sorbate jest to substancja konserwująca, która uniemożliwia przetrwanie oraz rozwój mikroorganizmów podczas przechowywania kosmetyków. Dodatkowo chroni kosmetyki przed wtórnym zakażeniem mikroorganizmami, które nieświadomie możemy wprowadzić przy użytkowaniu codziennym kosmetyku, przykładowo nabierając krem palcem.

Ethylhexylglycerin

Ethylhexylglycerin eliminuje lub zmniejsza nieprzyjemny zapach na skórze i chroni ją przed powstawaniem go. Dodatkowo wspomaga działanie innych konserwantów dodanych do kosmetyków na przykład fenoksyetanolu.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *