Ludzkie nieszczęścia. Tragiczny finał

W dniu 6 maja 2021 r. w jednym z marketów klienci zastali policjantów. Nie mogli przez pewien czas zrobić zakupów, gdyż nie wpuszczano ich do środka.
-Stojąca przy kasie kobieta w wieku około 60 lat nagle zasłabła ?mówi Rafał Dobrowolski z KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Mimo udzielonej pomocy zmarła. Najprawdopodobniej był to zgon z przyczyn naturalnych. Podjęta akcja reanimacyjna zakończyła się niepowodzeniem.
Znalezione zwłoki
W gminie Bałtów odnaleziono ciało 28-latka. Dzień wcześniej rodzina zgłosiła jego zaginięcie. Istniało duże prawdopodobieństwo, że coś złego mogło się stać.
-Zgłoszenie o zaginięciu 28-latka policjanci otrzymali w dniu 9 lutego 2021 r. od matki 28-letniego mieszkańca gminy Bałtów ? mówi Ewelina Wrzesień oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Według jej relacji w dniu 6 lutego 2021 r. syn wyszedł do lasu i od tego czasu nie było z nim żadnego kontaktu. Ciało mężczyzny zostało odnalezione pod śniegiem około pięć kilometrów od domu w lesie. Zostało ono zabezpieczone do sekcji, w celu ustalenia przyczyny śmierci. Wstępnie wykluczono udział osób trzecich w tym zdarzeniu.
Zwłoki w mieszkaniu
W jednym z domów w Gromadzicach w gminie Bodzechów, znaleziono zwłoki 40-letniego mężczyzny. -Zwłoki znalazł brat denata ? mówi Łukasz Dobrowolski z KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Prawdopodobnie w sobotę w mieszkaniu doszło do pożaru. Ogień nie był duży, ale ślady były widoczne. W niedzielę, już po tragicznym odkryciu, wezwano na miejsce strażaków. Obecnie trwa wyjaśnianie okoliczności tego zdarzenia.
Tajemnica zwłok znalezionych w łazience
Badana była także przyczyna śmierci 50-latka, którego zwłoki znalazł 22- latek w łazience w jednym z mieszkań w Ostrowcu Świętokrzyskim. Kilka dni później została przeprowadzona sekcja zwłok tego człowieka. -Biegli nie są w stanie określić przyczyny zgonu 50-latka -mówi Prokurator Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim, Cezary Skalmierski. Będzie to możliwe dopiero po pobraniu
tkanki dodatkowej do badań histopalogicznych.
Zwłoki swojego 50-letniego wujka znalazł młody ostrowczanin. Przybyli na miejsce policjanci stwierdzili na ciele zmarłego obrażenia świadczące o tym, że ktoś mógł się przyczynić do śmierci tego mężczyzny. Odpowiedź na pytanie, co było bezpośrednią przyczyną śmierci 50-latka, miała dać sekcja zwłok, ale tak się nie stało. Przyczyna zgonu jest obecnie nieznana, choć nie wyklucza się udziału osób trzecich. Śledczy nie odpuszczają tej sprawy. Przeciwnie, dotychczas prowadzone w trybie art. 308 Kodeksu postępowania karnego czynności, najprawdopodobniej przekształcą
się w śledztwo. Decyzja zapadnie niebawem.
Zwłoki w wiacie śmietnikowej
W Ostrowcu Świętokrzyskim na os. Rosochy, w jednej z wiat śmietnikowych znaleziono zwłoki mężczyzny. Wiadomo, że to 61-letni mieszkaniec tego osiedla. Sprawą zajęli się policjanci.
Nie było sygnałów, że ktoś trzeci mógł się przyczynić do śmierci tego człowieka.
Znalazła ludzkie zwłoki podczas spaceru
W Ostrowcu Świętokrzyskim, w pobliżu kościoła, między ul. Polną, a Denkowską, spacerująca kobieta musiała przeżyć niebywały szok, gdy natknęła się na? zwłoki młodego mężczyzny.
-Na razie wiadomo, że jest to 20- letni mieszkaniec Ostrowca Świętokrzyskiego ? mówi aspirant Ewelina Wrzesień, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Prokurator Rejonowy Cezar y Skalmierski stwierdził, że nie można na ten moment ujawnić żadnych szczegółowych informacji, które poczyniono na miejscu zdarzenia.
Sprawa jest w toku. Wśród różnych osób krążą na ten temat domysły i przypuszczenia, których organy ścigania nie chcą oficjalnie potwierdzić. Wiadomo, tajemnica śledztwa, o ile takie zostanie wszczęte. Zapewne więcej konkretnych informacji będzie można uzyskać po przeprowadzeniu sekcji zwłok.
Tragedia na osiedlu Słonecznym
Beat a Grubner z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim poinformowała, że z mieszkania w wieżowcu z ósmego piętra wypadła 80-latka. 
-Prawdopodobnie był to nieszczęśliwy wypadek, gdyż kobieta sama zamieszkiwała w tym lokalu ?stwierdziła B. Grubner. Na miejscu zjawili się policjanci i prokurator, celem ustalenia okoliczności tego zdarzenia.

Kim była ta kobieta?
Po tym, jak do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Ostrowcu Św. wpłynęło zgłoszenie o dryfującym w rzece ?Kamienna? ciele kobiety na wysokości ul. Samsonowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim, do akcji wkroczyło 9 strażaków – 3 samochody ratowniczo -gaśnicze wraz z łodzią motorową. Ratownicy przy pomocy bosaka, noszy podbierakowych i linek ratowniczych wydobyli ciało kobiety na brzeg. Będący na miejscu lekarz pogotowia ratunkowego stwierdził zgon.
W tamtym czasie nie wiadomo, kim była kobieta w wieku o, 40 -50 lat, której ciało wyłowiono z Kamiennej. Wstępnie ustalenia wskazywały, że prawdopodobną przyczyną jej śmierci było utonięcie. Na ciele nie stwierdzono śladów, które by wskazywały, że do jej śmierci mogły przyczynić się osoby trzecie.
Niektórzy uważali, że może to być osoba zaginiona na os. Ogrody, ale aspirant Ewelina Wrzesień, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim, nie zaprzeczyła, ani nie potwierdziła tych przypuszczeń.
Procedura obowiązuje
Rocznie w Polsce ujawnianych jest około 100 osób, których tożsamość nie jest znana. Najczęstszą przyczyną trudności z ustaleniem danych personalnych jest choroba lub zakłócenie
czynności psychicznych. We wszystkich tego tupu przypadkach wdraża się procedurę związaną z ustalaniem tożsamości znalezionych zwłok. Przepisy Kodeksu postępowania karnego oraz o Policji wymagają tego między innymi w stosunku do: osoby zatrzymanej, podejrzanego, oskarżonego, pokrzywdzonego, świadka, osoby poddanej wykonaniu kary, ujawnionej osoby NN, czy ujawnionych
NN zwłok. Po wyczerpaniu możliwości identyfikacyjnych i dokonaniu analizy zgromadzonych materiałów, nie wcześniej jednak niż przed upływem 3 lat od dnia ujawnienia NN zwłok, policjant
prowadzący czynności identyfikacyjne  może podjąć decyzję o zakończeniu tych czynności.
Tzw. zgony szpitalne zazwyczaj nie stanowią problemu z punktu widzenia identyfikacji osoby zmarłej. Niestety poza wskazanymi powyżej przypadkami występują także przypadki zgonów osób, których identyfikacja jest utrudniona. W tej kategorii znajdują  się zgony będące następstwem popełnienia przestępstwa, często też zgony osób bezdomnych, osób samotnych, gdzie z uwagi na brak rodziny, czy brak znajomych, często proces ustalenia tożsamości jest utrudniony, w tym także ofiary katastrof lotniczych, zamachów terrorystycznych, itp. Z uwagi na skalę problemu, kryminalistyka, medycyna wraz z naukami pokrewnymi, systematycznie zmierza do tworzenia coraz doskonalszych metod ustalania tożsamości tzw. zwłok NN. W tym celu wykorzystywane są
różne techniki, przy czym nie wszystkie one są równie skuteczne. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.