Sprzęt geodezyjny z WSBiP trafił do Opatowa

W miniony piątek Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim darowała sprzęt geodezyjny dotychczas używany na uczelni Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie. Umowę przekazania podpisali kanclerz WSBiP Agnieszka Winiarczyk oraz prezes Stowarzyszenia Geocentrum Mirosław Roszczypała, w obecności dr nauk technicznych byłego kierownika Katedry Geodezji i Kartografii WSBiP Łukasza Śliwińskiego i kierownik ośrodka dokumentacji w Starostwie Powiatowym w Opatowie, skarbnika Stowarzyszenia Geocentrum Pawła Sidora.

-Sprzęt, który otrzymaliśmy ma wartość już historyczną- mówi prezes Stowarzyszenia Geocentrum Mirosław Roszczypała, stowarzyszenia, które wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Opatowie prowadzi Muzeum Geodezji i Kartografii.  Sprzętu tego nie można używać w terenie, nie można wykonywać nim pomiarów. Nasze muzeum, które przejmuje takie eksponaty, da mu drugie życie poprzez pokazywanie go dla zwiedzających. Są to m.in. niwelatory, a więc urządzenia służące do pomiaru wysokości , teodolity, które służą do pomiaru kątów pionowych i poziomych. I oczywiście całe oprzyrządowanie związane z tym sprzętem, a więc są to statywy, łaty oraz cała masa urządzeń drobnych, które są niezbędne dla geodety. W tej chwili przechodzimy rewolucje technologiczną, jeżeli chodzi o całość naszego życia. Bardzo mocno to się odciska na geodezji i kartografii, gdzie wchodzi laser i pomiary satelitarne.

-Warte podkreślenia jest, że ten sprzęt geodezyjny, ta technologia, która jest obecnie idzie tak szybko do przodu, że pan prezes w swoich zbiorach ma pierwszy odbiornik GPS- mówi dr nauk technicznych  były kierownik Katedry Geodezji i Kartografii WSBiP Łukasz Śliwiński. W geodezji odbiorniki GPS funkcjonują mniej więcej od połowy lat 70-tych. Wtedy odbiornik GPS nie był wielkości telefonu komórkowego tylko zajmował jeden samochód. W tej chwili przekazujemy sprzęt, który na rynku znaleźć się nie może, natomiast był wykorzystywany w określonych celach dla studentów wydziału geodezji i kartografii. Przede wszystkim w celach pokazowych. Uczyliśmy na tego typu sprzęcie, jak ten o to teodolit podstawowych warunków geometrycznych czyli zachowywania osi pionu z osią celową, ponieważ nawet obecne elektroniczne tachimetry dalej te warunki geometryczne muszą zachowywać . To był dobry sprzęt dydaktyczny dla studentów I roku. Na kolejnych latach sprzęt był  elektroniczny, w tym momencie jest na lokalnym rynku usług geodezyjnych i geodeci też  z niego korzystają.

Kanclerz WSBiP, Agnieszka Winiarczyk wyraziła nadzieję, że przekazany sprzęt będzie służył w muzeum i będzie podziwiany przez zwiedzających. Niewielka ilość sprzętu zostanie także przekazana na Akademię Górniczo- Hutniczą w Krakowie, skąd rekrutowali się  wykładowcy  jeżeli chodzi o kierunek geodezja i kartografia na WSBiP.

-Zgodę na prowadzenie kierunku Geodezja i Kartografia dostaliśmy w listopadzie 2003 roku, pierwsza rekrutacja odbyła się w roku 2004/2005- mówi kanclerz WSBiP Agnieszka Winiarczyk.  Kształciliśmy studentów do marca 2020 roku. Łącznie było to około 500 osób. Na początki kierunek cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Muszę tutaj z przykrością i z bólem serca powiedzieć, że ten kierunek został wygaszony. Podyktowane było to po prostu brakiem zainteresowania ze względy na niż demograficzny i otworzenie tego typu kierunku na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach oraz Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *