?Raport o stanie gminy? trafił w ręce radnych

Najważniejszym punktem Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, była prezentacja przez prezydenta Jarosława Górczyńskiego ?Raportu o stanie gminy?.
-Pandemia koronawirusa zmusiła nas do przewartościowania wielu zasad oraz podejścia do życia – mówił prezydent. Ubiegły rok był wyjątkowo trudny dla nas wszystkich. Był również bardzo wymagający. Sytuacja w Polsce i w naszym mieście zmieniała się bardzo dynamicznie. Dlatego szybko, celnie i skutecznie reagowaliśmy na pojawiające się problemy naszych mieszkańców. Stąd też jako miasto przygotowaliśmy program pomocowy, który stał się uzupełnieniem i rozwinięciem programów rządowych.

Zdaniem prezydenta Jarosława Górczyńskiego czas pandemii pokazał, że możemy liczyć głównie sami na siebie.
– Bez wsparcia naszych jednostek, czy firm, niewiele dałoby się zrobić – mówił. Udział samorządu w podatku PIT zmniejszył się o 2,43%, a w latach poprzednich był odczuwalny coroczny wzrost o 5%. Mimo tego nie wyhamowaliśmy remontów i inwestycji.

Podczas prezentacji po raz kolejny przypomniane zostały główne założenia programu ?Bezpiecznik Ostrowca Świętokrzyskiego?, jednak główny nacisk został położony na kwestie gospodarcze, bowiem włodarz przypomniał o działaniach mających na celu poprawę atrakcyjności inwestycyjnej miasta.
– Ciągle rozbudowywana infrastruktura techniczna, przygotowywanie terenów inwestycyjnych oraz przyjazna polityka podatkowa gminy mają na celu stworzenie optymalnych warunków dla rozwoju przedsiębiorczości w naszym mieście- akcentował prezydent Jarosław Górczyński.

1,2142 ha to powierzchnia terenów sprzedanych w kompleksie inwestycyjnym pod inwestycje w 2020 r. Powstała m.in. nowa fabryka wytwarzająca innowacyjny produkt. 60% to liczba firm, decydujących się na reinwestycję po już przeprowadzonej inwestycji w Ostrowcu Świętokrzyskim. Samorząd Miasta przygotowuje kolejne nieruchomości przemysłowe dla rozwoju gospodarczego.
– Budowa i rozbudowa dróg publicznych przy bazie operatora transportu publicznego: budowa drogi gminnej na odcinku: skrzyżowanie ul. 11 Listopada i ul. Jana Samsonowicza (bez  skrzyżowania) ? Huta Celsa brama nr 1, budowa drogi gminnej stanowiącej połączenie ul. Jana Samsonowicza z parkingiem typu Park & Ride?. Udostępnienie działek w tym rejonie nastąpi w 2022 r. a także utworzenie i udostępnienie terenów inwestycyjnych w Ostrowcu Świętokrzyskim ? w obrębie ul. J. Samsonowicza ? budowa dróg dojazdowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą? drogi publicznej o łącznej długości około 1,935 km? (droga do bramy nr 3). W minionym roku wyłoniliśmy wykonawcę, który w trybie ,,projektuj i buduj? zrealizuje wymienione zadanie. Udostępnienie działek w tym kompleksie nastąpi w latach 2022 ? 2023 r. Prezydent przypomniał także o działaniach nt. przyszłości Ostrowca Świętokrzyskiego, m.in. debatach, czy pracach związanych ze Strategią Rozwoju Miasta. Sporą część dokumentu zawierają rozwiązania dot. ładu przestrzennego. Bowiem tylko w 2020 r. wydano łącznie 234 decyzje o warunkach zabudowy. Trzeba też pamiętać, że Gmina Ostrowiec Świętokrzyski znajduje się obecnie w niewielkim gronie 79 spośród 2.477 samorządów, które nie mają zadłużenia. Kolejne strony ?Raportu o stanie gminy? dotyczą m.in. pozyskanych środków zewnętrznych, inwestycji w infrastrukturę, oświatę, czy kulturę. 

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “?Raport o stanie gminy? trafił w ręce radnych

  • 5 czerwca 2021 at 10:12
    Permalink

    Nie wiem czy wiecie, ale ta pademia to kara za to co zrobiliscie poszkodowanym osuwiskiem.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *