Nowa droga do huty tuż, tuż…

Już w te wakacje ruszy długo oczekiwana przez mieszkańców inwestycja, którą będzie realizował powiat ostrowiecki – przebudowa ul. 11 Listopada od ul. Samsonowicza do ul. Ogrodowej. Zadanie będzie realizowane w ramach projektu partnerskiego, którego liderem jest Gmina Ostrowiec Świętokrzyski i jest on współfinansowany ze środków Unii Europejskiej na poziomie 85 proc. przy wkładzie własnym 15 proc.

Inwestycja stanowi II etap projektu ?Ekologiczny transport miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim?, a wartość całego zadania to blisko 21,8 milionów. Jak informuje starosta ostrowiecki Marzena Dębniak, w ubiegłym tygodniu został ogłoszony przetarg na realizację tej inwestycji. W ramach tego zadania zostanie rozbudowana jezdnia ul. 11 Listopada, zostaną także przebudowane skrzyżowania, będzie wyodrębniony pas dla busów i ścieżka rowerowa. Zostaną wybudowane chodniki, dwie zatoki autobusowe oraz zatoka postojowa. Wykonane zostanie nowe oznakowanie, przebudowane będą zjazdy oraz wybudowany zostanie separator przy cieku Struga Denkowska. W ramach projektu przebudowana zostanie także ul. Samsonowicza ze skrzyżowaniem z ul. 1 Listopada do pierwszej bramy. Tu także zostanie wybudowany nowy ciąg pieszy ze ścieżką rowerową, z rozbudową jezdni i budową kanalizacji deszczowej, także z przebudową oświetlenia ulicznego, budową wodociągu, przebudową sieci ciepłowniczej i zabezpieczeń urządzeń energetycznych. Koniec prac planowany jest na grudzień 2022 roku. Jeśli przetarg zostanie rozstrzygnięty zgodnie z planem, po podpisaniu umowy z wykonawcą, ta część miasta zamieni się w wielki plac budowy.


Przebudowa ciągów pieszo ?jezdnych, prowadzących do największego zakładu pracy w mieście, to ważne zadanie, na które długo czekali nie tylko hutnicy. Obecnie mocno uszkodzona droga, brak ścieżki rowerowej i chodnika, dziury i wyrwy w nawierzchni nie sprzyjają bezpiecznemu poruszaniu się w tej części dzielnicy. Coraz więcej osób w drodze do pracy korzysta z rowerów, co także
przy obecnym stanie drogi nie jest bezpieczne. Mieszkańcy, w tym także hutnicy pokonujący codziennie tę drogę do pracy, wielokrotnie wskazywali na utrudnienia. A warto dodać, że włączając transporty do huty i innych znajdujących się tam firm, jest to trasa o dużym natężeniu ruchu.
Nowa droga, z nowoczesnymi urządzeniami nie tylko wpłynie na pozytywny wizerunek tej części dzielnicy przemysłowej miasta, ale przede wszystkim poprawi bezpieczeństwo i komfort przemieszczania się wszystkich grup użytkowników. 

Print Friendly, PDF & Email