Pralka wirnikowa – technologia naszych rodziców w nowoczesnym wydaniu

Czy wiesz, czym jest pralka wirnikowa? Nawet jeśli nie kojarzysz urządzenia o tej nazwie, to zapewne słyszałeś o pralce o nazwie Frania. To słynny model z okresu PRL-u. Obecnie pralki tego rodzaju na nowo zdobywają popularność.

Dowiedz się, czym charakteryzują się pralki wirnikowe, jakie mają zalety oraz dlaczego warto je kupić do mieszkania.

Jak działa pralka wirnikowa?

Nowoczesne pralki wirnikowe działają na podobnej zasadzie co słynne Franie sprzed kilku dekad, chociaż zostały wyposażone w wiele praktycznych, nowych funkcji. Aby  skorzystać z tego modelu, należy napełnić pralkę wodą, a następnie włożyć do środka ubrania. Pralki wirnikowe różnią się więc znacząco od pralek automatycznych, do których najpierw wkładamy odzież, zamykamy drzwiczki, włączamy odpowiednie przyciski, a sprzęt sam napełnia wodą bęben. W pralkach z wirówką bęben nie porusza się w taki sposób, jak w pralkach automatycznych. Bęben jest nieruchomy, a woda i ubrania są wprowadzane w ruch dzięki specjalnym wirnikom. Mechanizm ten jest więc bardzo prosty, co sprawia, że pralka działa niezawodnie i nie psuje się.

Po wypraniu ubrań konieczne jest ich wyżymanie w oddzielnej wirówce. Obecnie większość pralek wirnikowych od polecanych producentów to modele wyposażone dodatkowo w wirówki, ewentualnie wyżymaczki. Należy również samodzielnie pozbyć się wody z pralki.

Jak prać w pralce wirnikowej?

Korzystanie z pralki wirnikowej jest bardzo proste. Aby proces prania i wyżymania przebiegł bez zakłóceń, należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim należy segregować pranie pod względem kolorystycznym. Ubrania białe oraz kolorowe należy prać osobno. Ponadto w pralce nie należy prać tkanin delikatnych, a także dzianin i swetrów, ponieważ istnieje duże ryzyko, że się rozciągną. Ilość prania trzeba dopasować do maksymalnej objętości pralki.

Zalety pralki wirnikowej

Pralki wirnikowe to urządzenia o wielu zaletach. Przede wszystkim są bardzo mobilne. Ze względu na to, że nie wymagają podłączenia do ujęcia wody, można je bez obaw użytkować niemal wszędzie. Stanowią więc polecany wybór w przypadku wyjazdu na kemping, do domku letniskowego, na działkę, a nawet pod namioty. Ponadto to polecane rozwiązanie dla osób, które często się przeprowadzają, np. studentów. Sprzęt tego typu nie wymaga podłączenia do źródła bieżącej wody, dzięki czemu jest bardzo funkcjonalny. To sprawia, że możesz zrobić w nim pranie w dowolnym miejscu. Jedynym wymogiem jest dostęp do prądu. Sprzęt sprawdzi się też jako dodatkowa pralka w domu, służąca np. do prania odzieży roboczej.

Kompaktowe wymiary i niewielka waga urządzenia sprawiają, że można je z łatwością zabrać ze sobą i dzięki temu mieć możliwość prania nawet w mieszkaniach, w których nie ma pralki automatycznej. Nieduże rozmiary pozwalają zmieścić pralkę bez trudu w osobowym samochodzie. Kupując więc urządzenie, nie musisz zastanawiać się, w jaki sposób przewieziesz je ze sklepu na miejsce albo wniesiesz na trzecie piętro do mieszkania.

Pomimo niewielkich rozmiarów urządzenia te cechują się dużą mocą. To powoduje, że z łatwością wykonasz w nich efektywne i wydajne pranie. Ich zaletą jest też wysoka szybkość działania oraz intuicyjność obsługi.

Dużym atutem pralek wirnikowych są także korzystne ceny. Dobrej klasy urządzenia kosztują zaledwie kilkaset złotych. To koszt porównywalny z najprostszymi modelami pralek automatycznych. Poza niskim kosztem zakupu na uwagę zasługuje również niewysoki koszt eksploatacji.

Ze względu na bardzo prostą budowę urządzenie jest niemal niezawodne. Gwarantuje bardzo wydajne i bezproblemowe działanie przez długie lata. Warto też zwrócić uwagę na estetyczny design sprzętów, co sprawia, że stanowią one prawdziwą ozdobę każdej łazienki bądź innego pomieszczenia.

Warto ponadto podkreślić, że nowoczesne „Franie” to modele wyposażone w kilka praktycznych funkcji, w tym np. możliwość ustawienia różnych programów. W polecanych urządzeniach dostępne są np. programy do prania szybkiego albo do ubrań delikatnych, co zwiększa ich użyteczność.

Jaką pralkę wirnikową wybrać?

W dobrych sklepach ze sprzętem AGD można znaleźć szeroki wybór pralek wirnikowych https://www.neo24.pl/duzeagd/pralki/wirowki.html. Wybierając konkretny model do mieszkania, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Przede wszystkim sprawdź wymiary urządzenia. Jeśli dużo podróżujesz albo często zmieniasz miejsce zamieszkania i chcesz mieć zawsze przy sobie praktyczną pralkę, wybierz model o niewielkich gabarytach. Zwróć ponadto uwagę na pojemność bębna oraz moc sprzętu. Najlepiej, aby w urządzeniu znajdował się jeden bęben do prania, a także drugi do wyżymania lub odwirowywania mokrych ubrań.

Dobrze również zdecydować się na model z podgrzewaczem wody. W wielu podstawowych wersjach pralek wodę należy grzać samodzielnie, a następnie wlać do urządzenia. To bywa bardzo kłopotliwe, a często również groźne, ponieważ w przypadku przenoszenia miski czy garnka z wrzątkiem może dojść do oparzenia. Dlatego pralka z podgrzewaczem jest bardzo wskazanym wyborem.

Masz małą łazienkę? Przeczytaj jaką pralkę wybrać.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *