W jakiej lidze zagrają szczypiorniści KSZO? Dwie grupy I ligi centralnej?

Wciąż nie jest pewne, jak wyglądały będą przyszłoroczne rozgrywki I ligi piłki ręcznej mężczyzn. Przypomnijmy, że Związek Piłki Ręcznej w Polsce proponował podział na I ligę centralną i regionalną. Tymczasem…

…No właśnie, coraz więcej klubów uważa, że centrala piłki ręcznej niefortunnie wybrała czas na reformę rozgrywek. Dlaczego? Po pierwsze, sporo zespołów odczuło skutki koronawirusa, a po drugie wiele gmin postanowiło zmniejszyć dotacje na sport. W takich okolicznościach, np. przedstawiciele Gwardii Koszalin obawiają się, że dla zespołów, które awansowały do I ligi centralnej udział w rozgrywkach, wiążący się z wyższymi kosztami wyjazdów na zawody, nie będzie opłacalny. Z drugiej strony zespoły, które pozostaną w I lidze regionalnej de facto zostaną zdegradowane do gry na niższym poziomie rozgrywkowym, co z kolei może wpłynąć na obniżkę dotacji samorządów i trudności w rozmowach z potencjalnymi sponsorami.

Dlatego koszaliński klub proponuje przejściowo utworzyć dwie grupy I ligi centralnej (po 12-14 zespołów). Wystarczyłoby do zespołów, które awansowały dokooptować zespoły z miejsc 4-6. Takie rozwiązanie pozwoliłoby zespołom na pozyskanie dodatkowych środków oraz zmniejszenie kosztów udziału w rozgrywkach. Natomiast ZPRP zyskałby więcej czasu na uregulowanie wszystkich spraw związanych z reorganizacją rozgrywek, takich jak pozyskanie sponsora tytularnego, patrona medialnego, ustalenie wysokości wpisowego i opłat transferowych, czy też przekształcenia klubów w spółki prawa handlowego, których samorządy i uczelnie nie mają prawa dotować.

Rzeczywistość każę nam się więc zastanowić, w jakiej lidze w nowym sezonie wystartują piłkarze ręczni KSZO?

Jeśli chodzi o zawodników, to Sebastian Włoskiewicz jest już oficjalnie w Superlidze. W minionym tygodniu potwierdzono awizowany przez nas dużo wcześniej transfer ?Włoska? do Chrobrego Głogów.

Wszystko wskazuje też na to, że tak jak pisaliśmy 80 procent składu drużyny KSZO, która w I lidze piłki ręcznej wywalczyła 5 miejsce, pozostanie w Ostrowcu Świętokrzyskim. Klub potwierdził nasze informacje, że w zespole pozostają jej kapitan Maciej Jeżyna i Wiktor Jędrzejewski. Zapewne dołączy do nich kolejny filar drużyny, a więc Adrian Wojkowski. Na pewno w drużynie pozostaje również nasz wychowanek, bramkarz Michał Piątkowski. Z drużyną żegnają się natomiast Grzegorz Tkaczyk i Piotr Grabarczyk. Zajęcia przygotowawcze do nowego sezonu mają być wznowione w połowie sierpnia. Wcześniej zawodnicy otrzymają ?rozpiskę? zajęć indywidualnych.

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *