„Dobry start”. Już od 1 lipca rusza nabór wniosków do tegorocznej edycji programu

Jutro tj. 1 lipca br. rozpocznie się nabór wniosków do tegorocznej edycji programu ?Dobry start?. To 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka. ? W tym roku wnioski złożymy wyłącznie online. W tym celu możemy skorzystać z bankowości elektronicznej, portalu Empatia lub PUE ZUS. To naprawdę proste ? zapewnia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Uczniowie dopiero co pożegnali rok szkolny, odebrali świadectwa i cieszą się długo wyczekiwanymi wakacjami. Rodzice powoli zaczynają jednak myśleć o wrześniu i związanymi z nim wydatkami. Nowy plecak, piórnik, strój na zajęcia wychowania fizycznego, buty sportowe ? to spore obciążenie dla domowego budżetu.

? Program ?Dobry start? powstał po to, by odciążyć rodziny w tym czasie, by wyrównywać szanse edukacyjne dzieci, niezależnie od miejsca urodzenia. Co ważne, od samego początku świadczenie przysługiwało bez kryterium dochodowego. To inwestycja w przyszłość kolejnego pokolenia ? wskazuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

O ?Dobry start? zawnioskujesz tylko online

Rok 2021 przyniósł zmiany w programie ?Dobry start? ? teraz wnioski o świadczenie można składać tylko w formie elektronicznej, a obsługą całego procesu zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wprowadzone zmiany to znaczna oszczędność. Z szacunków MRiPS wynika, że w latach 2021?2031 oszczędności dla budżetu państwa wyniesie ok. 488 mln zł.

? Doświadczenie ostatnich lat pokazuje, że Polacy coraz chętniej korzystają z elektronicznej drogi wnioskowania o świadczenia i świetnie sobie z tym radzą. W 2018 r. procent wniosków o świadczenie ?Dobry start? złożonych online wyniósł 48 proc., w 2020 r. ? już 72 proc. ? wskazuje minister Marlena Maląg.

 Ważne terminy!

Od 1 lipca br. wniosek online, tak jak w poprzednich latach, można złożyć:

  • przez bankowość elektroniczną
  • portal Emp@tia
  • PUE ZUS

Wnioski w ramach programu ?Dobry start? można składać do 30 listopada br.

Złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to środki trafią do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.

Dla kogo świadczenie ?Dobry start??

?Dobry start? to jednorazowo 300 zł na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 roku życia, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami ? do 24 roku życia. W 2020 r. wsparciem z programu ?Dobry Start? objętych było 4,4 mln uczniów. Na świadczenia w ramach programu od początku jego funkcjonowania przeznaczono już 4,1 mld zł, ok. 1,4 mld zł rocznie.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.