Jazda bez wyobraźni

Dyżurny ostrowieckiej jednostki policji otrzymał zgłoszenie, że przez gminę Bałtów przejeżdża osobowy Volkswagen, którego kierowca może być nietrzeźwy.
-Skierowani na miejsce funkcjonariusze drogówki napotkali niemiecki pojazd i potwierdzili przypuszczenia zgłaszającego ? mówi Rafał Dobrowolski z KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Siedzący za kierownicą 33-letni mieszkaniec gminy Ćmielów, jak wykazało badanie alkomatem, miał w swoim organizmie ponad 4 promile alkoholu. Co więcej ? w samochodzie przewoził dwoje swoich nieletnich dzieci.
Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości 33-latkowi grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna oraz kilkuletni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi.
Zatrzymany nietrzeźwy
W Ostrowcu Świętokrzyskim na jednym z parkingów, obywatel ujął nietrzeźwego kierującego.
-Z relacji zgłaszającego wynikało, że kiedy szedł do swojego samochodu, na parking podjechał dostawczy fiat. Zachowanie oraz tor jazdy siedzącego za kierownicą włoskiego auta spowodowało, że nabrał podejrzeń co do jego stanu trzeźwości. Przypuszczając, że kierujący może być pod wpływem alkoholu, udaremnił mu dalszą jazdę zabierając kluczyki ?mówi aspirant Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Kierowcą włoskiego auta okazał się 50-letni mieszkaniec naszego miasta. Ostrowczanin podróżował swoim samochodem mając ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Oprócz utraty prawa jazdy, zatrzymanemu mężczyźnie grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.
Ciężkie stopy
25-letni kierowca audi, mieszkaniec gminy Bodzechów, jechał po terenie naszego miasta z prędkością 131 km/h. Jak się okazało, był najszybszy w grupie tych kierowców, którzy za zbyt szybką jazdę stracili prawo jazdy.
Następnego dnia zatrzymany do kontroli drogowej został mieszkaniec tej samej gminy. 37-latek w miejscowości Rudka Bałtowska rozpędził swoją hondę do 104 km/h.
W innym dniu, na terenie powiatu ostrowieckiego, dwóch innych kierowców straciło swoje prawo jazdy za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym. Przekroczyli dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h.
Pierwszy z nich – 49-letni mieszkaniec gminy Bodzechów, w miejscowości Sarnia Zwola, jechał pojazdem marki Fiat z prędkością 111 km/h. Z kolei – w Rudce Bałtowskiej – 20- letnia mieszkanka gminy Bałtów przekroczyła dopuszczalną prędkość o 55 km/h.
Rozstanie z kierownicą
W kolejny weekend pięciu kierujących pojazdami mechanicznymi rozstało się ze swoimi prawami jazdy. Zdaniem policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego ostrowieckiej komendy, wszyscy przekroczyli dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym.
-Rekordzistami okazali się: 23-latek z powiatu opatowskiego, który podróżował pojazdem marki Nissan i 42-letni kierowca bmw z terenu gminy Bodzechów ?mówi aspirant Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Opatowie. Obaj mężczyźni, na Alei XXV-lecia Wolności w Ostrowcu Świętokrzyskim, jechali z prędkością 114 km/h.
Dwaj inni kierowcy stracili uprawnienia do kierowania pojazdami, gdyż przekroczyli dopuszczalną prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. W Rudce Bałtowskiej, kierujący toyotą, w terenie zabudowanym miał na liczniku 115 km/h, a w Czajęcicach, 25-letni mieszkaniec powiatu starachowickiego, swoją skodą jechał z prędkością 106 km/h.
Szybka utrata
W miniony weekend pięcioro kierujących pożegnało się z prawem jazdy na okres trzech miesięcy. Wszyscy zostali namierzeni przez ostrowieckich policjantów.
-Pierwszy z nich, 44-letni mieszkaniec gminy Nowa Słupia, w miejscowości Sarnia Zwola, kierując pojazdem marki Ford, w obszarze zabudowanym przekroczył o 59 km/h dopuszczalną prędkość ?mówi aspirant Ewelina Wrzesień. Tego samego dnia, w miejscowości Grójec, 22-letni mieszkaniec powiatu opatowskiego pojazdem marki Audi w obszarze zabudowanym jechał z prędkością 111 km/h. Z kolei 37-letnia mieszkanka powiatu lipskiego, w Ostrowcu Świętokrzyskim na ul. Siennieńskiej, jechała swą skodą 106 km/h.
Kolejnym, czwartym kierowcą, który na 3 miesiące stracił prawo jazdy, był 38-letni mieszkaniec gminy Bodzechów. Swoim osobowym renaultem przekroczył dozwoloną prędkość o 67 km/h na Alei XXV-lecia Wolności.
Rekordzistą okazał się 47-letni kierujący audi, który na tej samej ulicy poruszał się z prędkością 132 km/h. Mieszkaniec gminy Ożarów również stracił swoje prawo jazdy na okres 3 miesięcy.
Warto dodać, że w tym samym czasie policjanci z grupy SPEED, zajmującej się ściganiem tzw. piratów drogowych, nałożyli ponad 120 mandatów karnych. Aż w 31 przypadkach kontrola zakończyła się utratą prawa jazdy przez kierujących.
Ważny przepis
Przepis Kodeksu wykroczeń art. 135 pkt. 1 lit. d mówi o tym, że policjant zatrzyma prawo jazdy kierującemu w przypadku stwierdzenia, na podstawie prawomocnych rozstrzygnięć, że w okresie 2 lat od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy popełnił on przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub trzy wykroczenia określone w art. 86 par. 1 lub 2, art. 87 par. 1, art. 92a w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h lub art. 98 ustawy z dnia 20 maja 1971 r.
Jeżeli policjant w czasie kontroli drogowej, po stwierdzeniu przekroczenia prędkości, zatrzyma kierowcy prawo jazdy, to następnie niezwłocznie przesyła je do właściwego starosty, który je wydał. Kierowca natomiast otrzymuje pokwitowanie, które uprawnia go do kierowania pojazdem w ciągu 24 godzin od chwili zatrzymania.
Starosta po otrzymaniu prawa jazdy wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu dokumentu na okres 3 miesięcy pod rygorem natychmiastowej wykonalności. Od decyzji starosty przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach. Po upływie trzech miesięcy kierowca może odebrać prawo jazdy, bez żadnych dodatkowych warunków. Jeżeli kierowca nie zastosuje się do decyzji starosty i w okresie zatrzymania będzie jeździł bez prawa jazdy i zostanie to ujawnione podczas kontroli drogowej, to wówczas starosta po otrzymaniu takiej informacji od organu kontrolującego, przedłuży okres zatrzymania prawa jazdy do 6 miesięcy. Niezależnie od zatrzymania prawa jazdy policja może ukarać kierującego mandatem oraz punktami karnymi.
Jeżeli w ciągu tych kolejnych 3 miesięcy kierujący po raz drugi kieruje pojazdem bez prawa jazdy, to w przypadku ujawnienia tego faktu podczas kontroli drogowej, Starosta wydaje decyzję administracyjną o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami. Oznacza to, że aby odzyskać uprawnienia, kierowca musi odbyć kurs i zdać egzamin, tak jakby o to prawo jazdy ubiegał się po raz pierwszy. Zmiana przepisów, dotyczących odbierania prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h, została zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego, ale Trybunał uznał ją za obowiązującą.
Przypominamy
Od 18 maja 2015 r. obowiązują zmiany w Ustawie Prawo o Ruchu Drogowym. Zgodnie z art. 135 ust. 1A, policjant zatrzyma prawo jazdy za pokwitowaniem w przypadku ujawnienia czynu polegającego na kierowaniu pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym.
Przekroczenie prędkości jest najczęstszą przyczyną groźnych wydarzeń na naszych drogach, dlatego też każdego dnia funkcjonariusze policji bacznie przyglądają się zachowaniu uczestników ruchu.
Policjant w czasie kontroli drogowej, po stwierdzeniu przekroczenia prędkości o więcej niż 50 km/h zatrzymuje kierowcy prawo jazdy i przesyła je do właściwego starosty, który wydaje decyzję administracyjną i formalnie zatrzymuje dokument.
-Za pierwszym razem zatrzymanie prawa jazdy następuje na okres 3 miesięcy ?mówi aspirant Ewelina Wrzesień. Jeśli mimo to kierowca dalej będzie prowadzić auto bez uprawnień i zostanie zatrzymany, ten okres przedłuży się do 6 miesięcy. Kolejna ewentualna tego typu wpadka, czyli bez prawa jazdy, zakończy się cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdania egzaminu.

Print Friendly, PDF & Email

2 thoughts on “Jazda bez wyobraźni

  • 8 lipca 2021 at 11:42
    Permalink

    Czy teraz gdy nie ma obowiązku posiadania prawa jazdy przy sobie ta cała procedura wygląda ta jak opisano? Warto przed podaniem sięgnąć do przepisów. A czy nie odbywa się to drogą elektroniczną?

Comments are closed.