XIV edycja Festiwalu „Wielki Ogień” już w najbliższy weekend

Po roku przerwy spowodowanej pandemią do Ostrowca Świętokrzyskiego wraca Festiwal Bluesowo -Rockowy im. Miry Kubasińskiej ?Wielki Ogień?.

Tym razem większość koncertów zaplanowano na dziedzińcu Ostrowieckiego Browaru Kultury, a jedynie koncert finałowy w amfiteatrze w Parku Miejskim. XIV edycja imprezy organizowanej przez MCK odbędzie się w nadchodzący weekend, czyli w dniach 9 -11 lipca br.

Program

9 lipca

Dziedziniec Ostrowieckiego Browaru Kultury

Godz. 19:00 koncert Kraków Street Band

Kraków Street Band to zespół, który w ekspresowym tempie stał się wizytówką zarówno swego rodzinne[1]go miasta, jak i polskiej sceny muzycznej. Grupa od kilku lat nie zwalniając tempa zdobywa coraz większą popularność, zgrabnie balansując między nowoczesnym folkiem, jazzem i bluesem. Zespół zagrał niezliczoną ilość koncertów zarówno klubowych, jak i festiwalowych (m.in. Pol?and?Rock, czy węgierski Sziget), a płyta ?Going Away? otrzymała nominację do nagrody Fry[1]deryki 2019 w kategorii Album Roku Blues/Country.

Godz. 21:00 plenerowy pokaz filmu ?Skazany na bluesa?

10 lipca

Dziedziniec Ostrowieckiego Browaru Kultury

Godz. 16:00 przesłuchania konkursowe

O nagrody w tym roku powalczą: składy: ?Aching Sky?, ?Inclusion?, ?Jutuber?, ?6BM?, ?Krzyk Ciszy?, ?RoseMerry? oraz ?Tom Holder?.

?AchingSky? to krakowska formacja powstała na podwalinach zespołu Pasieka Obłędu. Wraz z nowym składem nastąpiła zmiana stylistyki, w jakiej się dotąd poruszali. Gatunek ich muzyki można określić jako Metal Alternatywny, czerpiący z wielu innych podgatunków metalu. Swoje utwory opierają głównie na gitarowych riffach oraz przeplatających czyste i growlowane partie liniach wokalnych.

?Inclusion? to pod krakowski zespół grający muzykę z gatunku Alternative Metal, pełen rytmicznych i melodycznych rozwiązań, posiada[1]jący na koncie trzy EPki: ?Nieśmier[1]telny?, ?Skybound? i ,,Tales of Delive[1]rance?. Grupa zagrała wiele koncertów w Polsce oraz za granicą. Na początku 2019 roku Inclusion było headline[1]rem wydarzenia Ruhrcomer Kick-Off  Event, który odbył się w Niemczech.

?Jutuber? to wcielenie Piotra Krakowskiego, który po współpracy z różnymi wokalistami postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. W wyniku gorzkich obserwacji współczesnego świata i tęsknoty za gitarowym brzmieniem, powołał Jutubera. W warstwie muzycznej łączy tłusty blues z funkiem, alt-rockiem i elektroniką. W warstwie tekstowej bezpardonowo i nierzadko kąśliwie opisuje mechanizmy współczesnej popkultury oraz relacje społeczne.

6BM to zespół założony w 2015 r. Elementem charakterystycznym jest brak gitary elektrycznej. Laureat wielu przeglądów muzycznych: Rockowania w Mławie, Rockowe Granie w Lubusku, Żubrowisko w Rykach. Supportował dla kapel: Kult, Organek, Happysad, Łąki Łan. W 2021 zespół opublikował w sieci autorski klip dla głuchoniemych do najnowszej piosenki ?TV SHOW?.

?RoseMerry? – zespół powstał w 2018 roku, tworzy go czworo przyjaciół połączonych wspólną pasją. Zainspirowani muzyką ubiegłych dekad, grają własną wersję Rock?n?Rolla pełną energii, kwiatów i miłości.

 – Tworzymy utwory z polskimi tekstami, pełne niebanalnych brzmień[1]mówią o sobie. Do tej pory udało nam się osiągnąć m.in.: I miejsce na przeglądzie kapel podczas festiwalu Rockowa Noc w Rzeszowie, – III miejsce na przeglądzie kapel ?Kill me with the music? w Rzeszowie ?Krzyk Ciszy?. Mówią o sobie:  -Jesteśmy zespołem rockowym, swoją działalność rozpoczęliśmy w październiku 2019 r, pierwszy koncert zagraliśmy w grudniu 2019 r. w Klubie Labirynt w Stalowej Woli, potem między innymi na finale WOŚP w Tarnobrzegu i Zawichoście. Kolejne plany koncertowe pokrzyżował nam COVID 19. W lutym 2020r. w studio nagraliśmy pierwszą naszą autorską piosenkę.

TOM HOLDER z Ostrowca Świętokrzyskiego to przede wszystkim czwórka przyjaciół, którzy robią to, co kochają. Zespół czerpie inspiracje dosłownie zewsząd, dlatego trudno jednoznacznie określić gatunek, w jakim tworzona jest muzyka grupy. Sami swoją muzykę określają jako „Neo-Stoner”. Najmocniej jednak w brzmieniu zespołu sły[1]chać wpływy muzyki Indie rockowej i Stoner rocka.

Jury: Krzysztof Dłutowski, Jacek Klesyk, Grzegorz Stępień

Godz. 19:30 koncert MITH – laureata poprzedniej edycji konkursu

Godz. 20:30 koncert Ornette

11 lipca

Amfiteatr Park Miejski

Godz. 18:00 Koncert Galowy

Godz. 20:30 koncert zespołu Luxtorpeda

Zespół świętuje w tym roku swoje 10-lecie! Z tej okazji ?Luxtorpeda? ponownie nagrała znane i lubiane utwory ze swojego repertuaru w zupeł[1]nie nowych aranżacjach. Płyta ?Elektroluxtorpeda? sprzedaje się bardzo dobrze.

Imprezy towarzyszące

?Mały rozrabiaka? – 10 lipca od godz. 16 dziedziniec Ostrowieckiego Browaru Kultury,

11 lipca godz. 17:00 Park Miejski- zabawy sensoryczne, rozwijające i niekonwencjonalne dla dzieci.

Wielki Dźwięk – przybliżenie dzieciom tajemnic dźwięku poprzez zabawę i eksperymenty fizyczne. Koncert na grających rurkach, wzmacniacz dźwięków, burza w pudełku, jak zrobić krótkofalówkę, modulator głosu, jak zobaczyć dźwięk. Stanowiska z eksperymentami z dźwiękiem. Naśladowania znanych dźwięków oraz zgadywanie prezentowanych odgłosów. Stanowiska tworzenia prostych instrumentów. Przy użyciu ryżu, grochu, gwoździ, balonów, kubeczków, rur papierowych można stworzyć wyjątkowe, wykonane oraz udekorowane samodzielnie instrumenty muzyczne.

Wystawa plenerowa ?Głośniej!?, Park Miejski, fotografia okołokoncertowa.

Wojtek Różalski – rodowity ostrowczanin. Na co dzień – specjalista ds. elektronicznych systemów zabezpieczeń. Z zamiłowania – fotograf specjalizujący się w fotografii koncertowej. Jego zdjęcia można znaleźć na okładkach płyt muzycznych gatunku rock/metal, na stronach internetowych zespołów, w różnych czasopismach krajowych i zagranicznych związanych z kulturą. Dotychczas uczestniczył w blisko tysiącu europejskich koncertach i festiwalach. Współpracował m.in. z ?Summer Dying Loud?, ?Castle Party?, ?Brutal Assault? czy ?Masters Of Rock?. Kolekcjoner płyt. Uczestnik wielu fotograficznych wystaw grupowych. Członek ostrowieckiego Fotoklubu ?Galeria MCK? od 2013 r.

Organizatorem Festiwalu Bluesowo- Rockowego im. Miry Kubasińskiej ?Wielki Ogień? jest Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *