Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 754 w Ostrowcu Świętokrzyski i mostu na Kamiennej zgłoszona do Polskiego Ładu

Trzy ważne dla regionu przedsięwzięcia o łącznej wartości ponad 126 mln zł będą miały szansę na dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Zarząd Województwa Świętokrzyskiego podczas dzisiejszego posiedzenia przyjął rekomendację projektów do Polskiego Ładu. O szczegółach podczas briefingu prasowego poinformował marszałek Andrzej Bętkowski. W konferencji wzięli także udział radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Magdalena Zieleń, radny powiatu ostrowieckiego Zbigniew Duda oraz dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Jacek Sułek.
Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych to nowa forma wsparcia inwestycji realizowanych przez samorządy. Ma pobudzić gospodarkę we wszystkich regionach Polski, wesprzeć rozwój przedsiębiorstw i poprawić warunki życia Polaków po kryzysie wywołanym pandemią. Założenie jest bowiem takie, by fundusze przekazywane w ramach Polskiego Ładu pomogły samorządom zrealizować projekty potrzebne lokalnym społecznościom, a także wspierały kluczowe dziedziny, takie jak m.in. ochrona zdrowia, kultura, edukacja, cyfryzacja, ochrona środowiska i energetyka, polityka prorodzinna, senioralna oraz rolnictwo.
Warto podkreślić, że samorządy dostaną do 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania, czyli refundacji środków poniesionych na inwestycje m.in. w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne i w gospodarowanie odpadami, przy czy każda jednostka samorządu terytorialnego może zgłosić trzy projekty.


? Wnioski, które składamy jako samorząd województwa dotyczą ważnych dla naszego regionu przedsięwzięć, które nadadzą naszemu województwu nowego impulsu rozwojowego po trudnościach wywołanych pandemią. Z myślą o zrównoważonym rozwoju wybraliśmy projekty z różnych obszarów ? transportu, turystyki i tak ważnej obecnie dziedziny jaką jest unowocześnienie infrastruktury informatycznej ? podkreślał Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego. ? Dołożymy wszelkich starań, by region świętokrzyski uczestniczył w możliwie największym zakresie w tym szeroko zakrojonym programie inwestycyjnym.
Listę rekomendacji przedsięwzięć przygotował Departament Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, a dziś przyjął ją Zarząd Województwa Świętokrzyskiego.
? Przy wyborze projektów wzięliśmy pod uwagę uwarunkowania prawne, założenia i kryteria naboru, przeanalizowaliśmy także stan przygotowania inwestycji ? mówi Jacek Sułek, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju. ? Ostatecznie wybrane zostały trzy projekty na łączną wartość ponad 126 mln zł.
Pierwszym projektem, który zostanie zgłoszony do Polskiego Ładu, będzie rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 754 w Ostrowcu Świętokrzyski wraz z rozbudową mostu na Kamiennej. Projekt posiada już opracowaną dokumentację projektową wraz z prawomocną decyzją ZRID, możliwe jest więc ogłoszenie przetargu na jego realizację. Szacunkowa wartość inwestycji bez wykupu gruntów wynosi 91, 5 mln zł.
Zadowolenia z tego faktu nie kryła radna Sejmiku Magdalena Zieleń ? Bardzo dziękuję Zarządowi Województwa Świętokrzyskiego za tę decyzję. To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego, którzy od dawna czekali na tę inwestycję. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem już w 2023 roku mieszkańcy będą mogli się cieszyć z lepszej nawierzchni jednej z najważniejszych arterii komunikacyjnej w mieście.

Drugim przedsięwzięciem, które ma szansę na dofinansowanie w ramach programu Polski Ład, jest I etap rewitalizacji zabytkowej kolejki wąskotorowej ?Ponidzie?, położonej na terenie gmin: Imielno, Jędrzejów, Kije i Pińczów. Szacunkowa wartość projektu wynosi 30 mln zł. W ramach projektu przewidziano remont szlaku kolejowego na długości ok. 28 km, remont hali napraw lokomotyw i wagonów na stacji w Jędrzejowie oraz modernizację taboru kolejowego.

Cyfryzacja usług publicznych województwa świętokrzyskiego to trzeci projekt, który zostanie zgłoszony do dofinansowania w ramach programu, jego szacowany koszt to 4 mln 970 tys. zł.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 754 w Ostrowcu Świętokrzyski i mostu na Kamiennej zgłoszona do Polskiego Ładu

 • 22 lipca 2021 at 14:05
  Permalink

  Po co upolityczniać tę bardzo ważną inwestycję Ostrowca – jeśli faktycznie fundusze nadejdą z „Polskiego Ładu” to partyjni propagandyści chyba pękną z dumy… i populizmu.
  Ciekawe co Kielce jeszcze zechcą dostać żeby zrealizować inwestycję należącą się Ostrowcowi jak „psu zupa” , ciekawe bo tereny działek już dostali za friko.
  Aż wstyd pisać o tym jak długo przeciąga się rozpoczęcie tego remontu – a może jeszcze upłynie kilkanaście lat zanim ucywilizuje się ta ważna droga wojewódzka bo unijne fundusze są dziś mocno zagrożone przez upór i arogancję rządzących.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.