Letnie seanse na dziedzińcu Ostrowieckiego Browaru Kultury

Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim zaprasza w najbliższy weekend na seanse kina letniego, które odbędą się na dziedzińcu OBK. W repertuarze znajdą się m.in. ?Urwis?, ? Kapelusz  Pana Anatola?, ?Janosik?, ?Gang zwierzaków? oraz ?Free Solo?.

Dzieciom zapewni rozrywkę film animowany ?Urwis? reżyserii Kevina Johnsona ( piątek godz. 16.30). Film opowiada o żyjącym w luksusie szczeniaku, który z dnia na dzień znalazł się bez dachu nad głową, po tym jak jego ukochana pani po długim i szczęśliwym życiu przenosi się do wieczności.

Kolejną propozycją jest klasyka polskiego kina ?Kapelusz Pana Anatola? w reżyserii ostrowczanina Jana Rybkowskiego ( piątek godz. 18.30). Komedia opowiada o kasjerze Anatolu, który kupuje kapelusz, będący znakiem rozpoznawczym szefa szajki złodziei.

Szczególnie ciekawie zapowiada się pokaz słowackiego filmu niemego ? Janosik 21? reżyserii Ludovit?a Jaroslav? a Siakel? a ( sobota godz. 19)  z muzyką na żywo Waldemara Rychłego i Przyjaciół. To muzyk, kompozytor, aranżer. Z wykształcenia architekt. Współtwórca, razem z bratem Maciejem legendarnego Kwartetu Jorgi, istniejącego nieprzerwanie od połowy lat 80-tych. Jego muzyka bazuje na elementach ludowej tradycji wielu narodów, korzysta z doświadczeń muzyki klasycznej i jazzu.

Janosik to pierwszy film o losach Janosika, słynnego zbójnika, obecnego w słowackiej i polskiej sztuce ludowej. Juraj Janosik (1688-1713)) w historycznym przekazie to uczestnik antyhabsburgskiego powstania, legendarny przywódca niepokornych chłopów w górach Mala Fatra na Słowacji. Ten pierwszy długometrażowy słowacki film zrealizowała w zadziwiająco profesjonalny sposób ekipa… debiutantów.

Premiera Janosika odbyła się w 1921 roku. Później film zaginął. Odnalazł się w 1970 roku w… garażu w Chicago. W 1975 roku został zrekonstruowany, a w 1995, jeszcze za życia reżysera, wpisany na prestiżową listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Na ekranach zagości również ? Gang zwierzaków? reżyserii Reinharda Klooss?a ( niedziela godz. 16). Szczególnie dzieciaki będą mogły zobaczyć pełną przygód komedię o tym jak radzi sobie grupa rozpieszczonych, przyzwyczajonych do luksusów zwierzaków domowych z elegancką kotką Bellą na czele w mieście opuszczonym przez ludzi, w którym władze przejmują zbuntowane roboty.

Dreszczyk emocji zapewni film dokumentalny pt. Free Solo reżyserii Jimmy Chin i Elizabeth Chai Vasarhelyi ( niedziela godz. 18). Film opowiada o wspinaczce Alexa Honnolda, który jako jako pierwszy człowiek na świecie podejmuje próbę samotnej wspinaczki, bez żadnych zabezpieczeń na ścianę El Capitan w Parku Narodowym Yosemite.

Sandra Wojtachnio

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.