Zuchwała kradzież. W oparach perfum i nie tylko

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu i Przestępczości Nieletnich ostrowieckiej komendy zatrzymali 36-latka podejrzewanego o kradzież i kradzież zuchwałą artykułów przemysłowych w jednej z ostrowieckich drogerii.
Sprawca nie został zatrzymany na gorącym uczynku, co nie znaczy, że zbyt długo cieszył się wolnością po dokonaniu przestępstwa.
-Stróże prawa odwiedzili mężczyznę w miejscu jego zamieszkania ?mówi aspirant Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Ostrowczanin przyznał się do dwóch kradzieży, których dopuścił się na początku kwietnia. Jego łupem padły wtedy perfumy i szczoteczka do zębów. Wartość strat oszacowano na kwotę blisko 550 złotych.
Drugi czyn miał miejsce w połowie kwietnia. w tym samym sklepie. 36-letni ostrowczanin dokonał wówczas kradzieży zuchwałej. Ze sklepowej półki zniknęła wtedy szczoteczka do zębów o wartości blisko 300 złotych.
Łącznie łupem 36-latka padło mienie o wartości blisko 850 złotych. Po zatrzymaniu przez policjantów 36-latek stanął przed prokuratorem i usłyszał zarzuty. Obecnie Kodeks karny za kradzież zuchwałą przewiduje karę do 8 lat pozbawienia wolności.


Zuchwały i nietrzeźwy
W Ostrowcu Świętokrzyskim w parku, jeden z mężczyzn usiłował dokonać kradzieży zuchwałej telefonu komórkowego o wartości 600 zł, należącego do nieletniego. Po nieudanej próbie z kradzieżą telefonu, udało mu się skraść przenośny głośnik oraz ochraniacze na kolana. Łącznie łupem rabusia padło mienie o wartości ponad 400 zł.
-Mundurowi zaraz po przybyciu na miejsce, w bezpośrednim pościgu zatrzymali 34-letniego sprawcę zuchwałej kradzieży ?mówi aspirant Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Mężczyzna w chwili przestępstwa był nietrzeźwy, miał ponad 1 promil alkoholu w organizmie.

Stróże prawa odzyskali skradzione przez 34-latka mienie. Ostrowczanin stanął przed prokuratorem.
Szybkie zatrzymanie
Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim został powiadomiony, że na jednym z parkingów widział biegnącego młodego mężczyznę z saszetką w ręku. Świadek domyślił się, że prawdopodobnie doszło do przestępstwa, gdyż tuż za nim biegł starszy mężczyzna.
-Mundurowi, po przybyciu na miejsce zdarzenia, ustalili, że 19- letni mieszkaniec gminy Bodzechów wyrwał z rąk 59-letniego mężczyzny pieniądze w kwocie 200 zł, a następnie uciekł ?mówi aspirant Ewelina Wrzesień. Policjanci z Wydziału Prewencji zatrzymali sprawcę tego przestępstwa w bezpośrednim pościgu. 19-latek stanął przed prokuratorem. Usłyszał zarzuty kradzieży zuchwałej i uszkodzenia ciała.
Czyste zęby
W Ostrowcu Świętokrzyskim, w sklepie spożywczym, jeden z klientów, ni stąd, ni zowąd, wziął z półki pięć past do zębów, po czym próbował wyjść z niezapłaconym towarem.
-W tym momencie podeszła do niego ekspedientka, która zauważyła kradzież na monitoringu ?mówią ostrowieccy policjanci. Sprawca nie chciał oddać skradzionych past i zaczął się szarpać z kobietą. Wtedydo sklepu wszedł inny klient, którywidząc, co się dzieje, pomógł sprzedawczyni obezwładnić i zatrzymać sprawcę.
20?letni ostrowczanin okazał się osobą poszukiwaną przez wymiar sprawiedliwości do odbycia kary pozbawienia wolności za dokonaną wcześniej kradzież. 20-latek usłyszał zarzuty popełnienia kradzieży rozbójniczej.
Zuchwała kradzież
Głosując nad Tarczą 4.0 posłowie zmienili także Kodeks karny. Zmiana polegała na wpisaniu do tego aktu prawnego nowego typu kradzieży, a mianowicie kradzieży szczególnie zuchwałej.
Kradzież szczególnie zuchwała to według art. 278a par. 1, kto dopuszcza się kradzieży szczególnie zuchwałej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Par. 2 stanowi, że jeżeli kradzież szczególnie zuchwałą popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego. Przed dokonaniem tej zmiany, Kodeks karny z dnia kwietnia 1969 r. w art. 208 k.k. przewidywał karę pozbawienia wolności od roku do lat dziesięciu dla sprawcy czynu polegającego na kradzieży szczególnie zuchwałej lub włamaniu. Pojęcie kradzieży szczególnie zuchwałej nie zostało zdefiniowane i w tym celu posiłkowano się orzecznictwem sądów, jednak powołując się na uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 25 czerwca 1980 r. (VII KZP 48/78) w tamtym okresie uznawano, że kradzież szczególnie zuchwała zachodzi wtedy, gdy jej sprawca ? zabierając mienie w celu przywłaszczenia ? swoim jawnym zachowaniem wykazał postawę lekceważącą lub wyzywającą wobec posiadacza rzeczy lub otoczenia, obliczoną na zaskoczenie lub zastraszenie, a w szczególności wtedy, gdy stosował przemoc w postaci nie stanowiącej gwałtu na osobie.
Obecnie, według znowelizowanego Kodeksu karnego, dodano do słowniczka pojęć definicję kradzieży zuchwałej. I tak, zgodnie z art. 115 par. 9a k.k. kradzieżą szczególnie zuchwałą jest: kradzież, której sprawca swoim zachowaniem wykazuje postawę lekceważącą lub wyzywającą wobec posiadacza rzeczy lub innych osób lub używa przemocy innego rodzaju niż przemoc wobec osoby, w celu zawładnięcia mieniem; a także kradzież mienia ruchomego znajdującego się bezpośrednio na osobie lub w noszonym przez nią ubraniu albo przenoszonego lub przemieszczanego przez tę osobę w warunkach bezpośredniego kontaktu lub znajdującego się w przedmiotach przenoszonych lub przemieszczanych w takich warunkach. Wcześniej górna granica kary wynosiła 10 lat pozbawienia wolności, a obecnie od 6 miesięcy do lat 8. Warto podkreślić, że w przypadku kradzieży szczególnie zuchwałej nie istnieje granica kwotowa konieczna do uznania czynu za przestępstwo. Ściganie następuje z urzędu, chyba, że kradzież szczególnie zuchwałą popełniono na szkodę osoby najbliższej. Wówczas ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.
Obecnie za kradzież szczególnie zuchwałą uznaje się kradzież w dwóch przypadkach: po pierwsze taką, której sprawca swym zachowaniem wykazuje postawę lekceważącą lub wyzywającą wobec posiadacza rzeczy lub innych osób albo też używa przemocy innego rodzaju niż przemoc wobec osoby, w celu zawładnięcia mieniem. Po drugie – kradzieżą szczególnie zuchwałą jest kradzież mienia ruchomego, znajdującego się bezpośrednio na osobie lub w noszonym przez nią ubraniu albo przenoszonego lub przemieszczanego przez tę osobę w warunkach bezpośredniego kontaktu lub też znajdującego się w przedmiotach przenoszonych lub przemieszczanych w takich warunkach.
Kradzież szczególnie zuchwała wraz z rozbojami i wymuszeniami rozbójniczymi stanowi tzw. triadę bardzo groźnych przestępstw. Co prawda od szeregu lat notujemy ich stosunkowo niedużo, ale zawsze stanowią problem nie tyle dla organów ścigania, bo ich wykrywalność jest wysoka, ile raczej dla lokalnego społeczeństwa, które cierpi z tego powodu.

Print Friendly, PDF & Email