Bezpłatna szkoła rodzenia i nowe poradnie w szpitalu

W miniony poniedziałek w ostrowieckim szpitalu ruszyła bezpłatna szkoła rodzenia, która pomoże kobietom przygotować się do porodu naturalnego.
Jak mówi położna Monika Wójcik, kobiety, a także ich partnerzy mogą już zapisywać się na zajęcia. Szkoła ma bogatą ofertę – oprócz zajęć edukacyjnych będą też zajęcia relaksacyjne i aktywizujące. Ćwiczenia z piłkami, na drabinkach, a także muzykoterapia, aromaterapia czy wizualizacja.

-Marzyłam o tym, aby w szpitalu powstała szkoła, która pomoże kobietom przygotować się do porodu. Edukacja kobiety w tym czasie jest bardzo ważna. Bardzo dobrze współpracuje się podczas porodu z pacjentką świadomą tego, co się z nią dzieje. Chcemy przygotowywać pacjentki do naturalnego porodu, gdyż niepokoi nas, że ostatnio wzrasta odsetek cięć cesarskich -mówi Monika Wójcik, położna Oddziału Ginekologii i Położnictwa.
W zajęciach szkoły rodzenia będą mogły uczestniczyć kobiety także spoza powiatu ostrowieckiego.

-Pacjentki powyżej 21 tygodnia ciąży mogą już uczestniczyć w zajęciach. Optymalny czas to 30 -35 tygodni. Będą to kameralne spotkania, w małych grupach. Dwa razy w tygodniu. Tu nie liczy się ilość, lecz jakość. Zajęcia będziemy prowadzić zarówno dla jednej pary, a także dla kobiet, które zdecydują się na zajęcia bez udziału partnera. Szkoła będzie mieściła się na parterze budynku szpitala. Zapisów można dokonać pod nr tel. 41 247 80 00 wew. 217 lub 505 090 320 ? dodaje M. Wójcik.
Jak przyznaje dyrektor szpitala, dr Adam Karolik, zamysł utworzenia bezpłatnej szkoły rodzenia przy Oddziale Ginekologii i Położnictwa zrodził się już rok temu, jednak pandemia skutecznie odroczyła te działania. Jednak już od dziś kobiety mogą zapisywać się na zajęcia. Wystarczy tylko luźny, wygodny strój oraz karta ciąży wraz z zaświadczeniem od lekarza ginekologa o braku przeciwwskazań do udziału w zajęciach. Już niebawem ostrowiecki szpital, poza szkołą rodzenia wzbogaci swoją ofertę usług medycznych o kolejne poradnie. Od 1 października ruszy Poradnia Ginekologiczna, zaś w trakcie procedur przygotowawczych jest utworzenie Poradni Diabetologicznej i Chirurgicznej.
-To także był nasz projekt, aby każdy odział miał poradnię, aby zwiększyć ofertę, ale też umożliwić pacjentom kontynuację leczenia. Obecnie działa w szpitalu pięć poradni: Profilaktyki Chorób Piersi, Wad Postawy u Dzieci, Endokrynologiczna, Ortopedyczna i Neurologiczna. Od przyszłego miesiąca mam nadzieję, że ruszy Poradnia Ginekologiczna. Podjęliśmy także starania o utworzenie kolejnych ? Poradni Diabetologicznej i Poradni Chirurgicznej oraz w dalszym etapie, Poradni Proktologicznej i Poradni Nefrologicznej. Jeśli nasz projekt się powiedzie, do końca tego roku szpital będzie miał 11 poradni jednoimiennych ? potwierdza dr Adam Karolik. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *