Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej

#VolleyWrocław wspólnie z Fundacją Kropla Życia po raz drugi zorganizuje memoriał pamięci wybitnej siatkarki Agaty Mróz-Olszewskiej. Przypomnijmy młodszym kibicom, byłej zawodniczki AZS WSBiP Ostrowiec Świętokrzyski.

Po raz drugi we Wrocławiu

To już dziewiąta edycja memoriału. Do tej pory rozgrywany był w różnych miastach Polski. W Dąbrowie w 2018 roku, siatkarki z Dolnego Śląska triumfowały po raz pierwszy. Po tym zwycięstwie Wrocław stał się organizatorem wydarzenia. Dwa lata temu zawodniczki po raz drugi mogły cieszyć się ze zwycięstwa. Memoriał z powodu pandemii nie odbył się w zeszłym roku. Teraz ponownie będzie można powrócić do tej pięknej tradycji, upamiętniającej wybitną siatkarkę oraz propagującej akcję krwiodawstwa. Udział w tegorocznej międzynarodowej edycji zapowiedziały następujące drużyny: VK Dukla Liberec, Schwarz-Weiss Erfurt oraz Energa MKS Kalisz. Gospodarzem turnieju jest #VolleyWrocław.

Kim są rywale?

VK Dukla Liberec to klub z wieloletnimi tradycjami czyniący duże postępy w poprzednich latach. Jest tegorocznym mistrzem ligi Czeskiej i zdobywcą drugiego miejsca w pucharze tego kraju. Zdobyta pozycja w lidze gwarantuje im grę w Lidze Mistrzyń i pod tym kątem był budowany zespół, głównie w oparciu o czeskie zawodniczki.

Schwarz-Weiss Erfurt to zespół ze stolicy Turyngii. Po okresie niepowodzeń i słabszych wyników sportowych w klubie zaszły znaczące zmiany. Została wymieniona kadra menadżerska, jak i cały sztab szkoleniowy. Poczynione przekształcenia mają dać efekt w postaci awansu do upragnionych play-off?ów. Nowy zespół może sporo namieszać w lidze niemieckiej.

Energa MKS Kalisz  od 1989 r. klub grał w drugiej lidze i szybko piął się w górę. Na swoim koncie ma cztery mistrzostwa Polski. Po zawirowaniach formalnych, drużyna ?zniknęła? z siatkarskiej mapy. Zespół po 10 latach, od sezonu 2018/2019 powrócił do najwyższej klasy rozgrywkowej.  Zeszły sezon kaliski team zakończył na siódmym miejscu.

Siatkarskie święto

Agata Mróz- Olszewska była polską siatkarką, która reprezentowała kraj ponad 130 razy. Wraz z drużyną dwukrotnie (2003 r. i 2005 r.) zdobyła złoty medal mistrzostw Europy. W wieku 17 lat wykryto u niej MDS, czyli mielodysplazję szpiku. Wyszła za mąż za Jacka Olszewskiego i razem z nim doczekała się córeczki, Liliany. 22 maja 2008 r. siatkarka przeszła zabieg przeszczepienia szpiku kostnego w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu. Zmarła dwa tygodnie później. Od kilku lat organizowany jest memoriał ku pamięci tej wybitnej siatkarki. Wydarzenie ma charakter charytatywny, a jego nadrzędnym celem oprócz rywalizacji sportowej jest popularyzacja działań związanych z krwiodawstwem, transplantacją i poszukiwaniem dawców szpiku kostnego.

Datę memoriału zaplanowano na 17-18 września tego roku. Półfinały odbędą się w piątek, dzień później rozegrane zostaną mecze finałowe. Cztery drużyny o zwycięstwo powalczą we wrocławskiej Hali Orbita. Wstęp jest bezpłatny, jednak w trakcie meczów zostaną przeprowadzone zbiórki charytatywne. Kibice, którzy w tym czasie nie będą mogli pojawić się na trybunach, zobaczą memoriał w Internecie. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *