Tablica ku pamięci Kanclerza Jacka Małachowskiego (zdjęcia)

W minioną sobotę przy kościele parafialnym w Ćmielowie pw. Najświętszej Marii Panny została uroczyście odsłonięta tablica poświęcona Kanclerzowi Wielkiemu Koronnemu Jackowi Małachowskiemu. Zadedykowana wybitnej osobie związanej z Ćmielowem, zasłużonemu twórcy m.in. za rozwój produkcji fajansu porcelanowego na terenie miasta i dzięki temu jego rozkwitu.

Odsłonięcia pamiątkowej tablicy wykonanej przez artystę, rzeźbiarza Gustawa Hadynę dokonali: proboszcz parafii WNMP w Ćmielowie ks. Czesław Gumieniak, burmistrz Ćmielowa Joanna Suska oraz Piotr Olszewski, autor monografii o Jacku Małachowskim.

W uroczystości udział wzięły m.in. przewodnicząca Rady Miejskiej w Ćmielowie Krystyna Zdonek oraz wiceprzewodnicząca Katarzyna Nikodem. Inicjatorem upamiętnienia prominentnego dla Ćmielowa i okolic kanclerza Jacka Małachowskiego było  Stowarzyszenia Miłośników Historii Ćmielowa.

? Zamknijmy na chwilę oczy i wyobraźmy sobie Ćmielów bez Fabryki Porcelany, w jakim miejscu jesteśmy, w jakim miejscu byśmy się znajdowali, gdyby nie Jacek Małachowski – podkreślał prezes Stowarzyszenia Miłośników Historii Ćmielowa, Edmund Wójcik. Jego dokonania są niezaprzeczalne, nie do podważenie. Stoimy przy dzwonnicy, która także jest jego dziełem, dobudował trzecią kondygnację z zegarem.

Jak podkreśla E. Wójcik pomysł na wykonanie tablicy narodził się przy okazji odnowienia nagrobka jego małżonki Petroneli z Rzewuskich.

-Jako stowarzyszenie postanowiliśmy zrobić ten pierwszy krok w przywracaniu pamięci o ludziach, którzy odcisnęli tutaj swoje piętno. Wypadło na Jacka Małachowskiego. Cieszymy się, że nasza idea przekuta została w konkretny czyn ? mówi  Edmund Wójcik.

Uroczystość zakończyła się spotkaniem w Domu Seniora w Ćmielowie, gdzie z rąk twórcy pamiątkowej tablicy Gustawa Hadyny prezes Stowarzyszenia Miłośników Historii Ćmielowa Edmund Wójcik oraz dr Piotr Olszewski, rodowity ćmielowianin, autor monografii o Kanclerzu otrzymali symbol Ćmielowa ? porcelanowego Św. Krzysztofa.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *