Zbroimy się!

Na tegorocznym, XXIX Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Targach Kielce udział wzięło blisko 300 firm z 24 krajów. Na stoiskach polskich i światowych liderów branży obronnej zobaczyliśmy śmigłowce, sprzęt pancerny i rakietowy, materiały wybuchowe, sprzęt i materiały wojsk chemicznych. Firmy prezentowały także uzbrojenie i sprzęt lotniczy oraz sprzęt obrony powietrznej, a także niezbędne uzbrojenie jednostek marynarek wojennych. Zaprezentowały się również firmy oferujące nowoczesną technikę łączności, sprzęt radioelektroniczny i optoelektroniczny. Na wystawie widzieliśmy ponadto artykuły żywnościowe i urządzenia do przygotowywania posiłków oraz przechowywania i transportu żywności, różnego rodzaju mundury, sprzęt i materiały medyczne.

Hity i przeboje targów

Przebojem targów była oferta amerykańskich firm zbrojeniowych. Firma Lockheed Martin pokazała model myśliwca bojowego F-35 Lightning II. Ten myśliwiec piątej generacji, to niezwykle zwrotny samolot naddźwiękowy, który zapewnia pilotowi niespotykaną świadomość sytuacyjną oraz niezrównaną zdolność rażenia i wytrzymałość. Choć każdy wariant samolotu ma odmienne właściwości konstrukcyjne, przystosowane do działania w różnych warunkach, wszystkie trzy wyznaczają nowe standardy w zakresie systemów bojowych w sieciocentrycznym polu walki, fuzji sensorycznej i wsparcia. F-35 zostały  zakupione przez Polskę w ramach programu Harpia.

DSC00176
DSC200
DSC201
DSC202
DSCF0188
DSCF0190
DSCF0192
DSCF0194
DSCF0196
DSCF0199
DSCF0204
DSCF0207
DSCF0209
DSCF0211
DSCF0212
DSCF0214
DSCF0221
DSCF0224
DSCF0226
DSCF0230
DSCF0231
DSCF0233
DSCF0236
DSCF0243
DSCF0245
previous arrow
next arrow
DSC00176
DSC200
DSC201
DSC202
DSCF0188
DSCF0190
DSCF0192
DSCF0194
DSCF0196
DSCF0199
DSCF0204
DSCF0207
DSCF0209
DSCF0211
DSCF0212
DSCF0214
DSCF0221
DSCF0224
DSCF0226
DSCF0230
DSCF0231
DSCF0233
DSCF0236
DSCF0243
DSCF0245
previous arrow
next arrow

Atrakcją był zaparkowany zaraz przy wejściu na targi czołg M1A2 Abrams, który zdążył już się sprawdzić się na frontach konfliktów zbrojnych od Bliskiego Wschodu po odległe zakątki Azji. Trzecia generacja, która pojawiła się na targach uważana jest za jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy czołg na świecie. Dlatego też polska armia chce kupić 250 czołgów Abrams w najwyższej konfiguracji SEPv3. MON planuje wydać na ten cel około 23 miliardów zł. 

Oczywiście, w części zewnętrznej targów spore zainteresowanie zwiedzających budził eksponowany ciężki sprzęt. Podczas spaceru mijaliśmy samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad, czołg Leopard 2A5, czołg Leopard PL, KTO ROSOMAK HITFIST-30, armatohaubicę KRAB, jednostkę ogniową PSR-A PILICA, artyleryjski Wóz Remontu Uzbrojenia, czy zestawy SCOBAMAT.

My też potrafimy?

Musimy podkreślić, że na targach okazale zaprezentowała się Polska Grupa Zbrojeniowa. Oglądaliśmy nowe propozycje platform kołowych ? pojazd 4×4 z Huty Stalowa Wola oraz zmodyfikowane warianty specjalistyczne KTO Rosomak i gąsienicowe, w tym nowe lekkie podwozie gąsienicowe z moździerzem M120. Zapoznaliśmy się z bogatą ofertą środków bojowych oraz indywidualnym wyposażeniem żołnierza, w tym z nowymi konstrukcjami zarówno z Fabryki Broni ?Łucznik? oraz Zakładów Mechanicznych Tarnów. Nie zabrakło również systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, w tym propozycji PIT-RADWAR dla projektu ?Noteć? oraz rozwiązań, które polski przemysł przygotował na rzecz programu ?Wisła?.

Nowości, które zaprezentowało Wojsko Polskie cieszyły się dużym zainteresowaniem zagranicznych żołnierzy. Jednym z produktów, które pojawiły się po raz pierwszy podczas targów, a które funkcjonują od niedawna na wyposażeniu polskiej armii jest system Pilica, przeznaczony do zwalczania nisko lecących, wodnych i lekko opancerzonych celów.

Firma J&C Armament, zajmująca się projektowaniem produkcją broni strzeleckiej, zaprezentowała swoje najnowsze karabiny ? Black Widow MK II oraz Black Widow MK III. Od dwóch lat wdraża własnej konstrukcji kompaktowy karabinek  Black Widow,  na nabój 5,56×45 Nato. Co ciekawe, innowacyjna broń powstała dzięki współpracy frimy J&C Armament z Wydziałem Mechatroniki i Budowy Maszyn Politechniki Świętokrzyskiej.

Firma Parasnake zaprezentowała hełm Gentex HGU-55/GTX z maską tlenową HA/LP, oświetlenie Luminator Aeorospace oraz samolot Textron. Hełm jest jedynym na rynku wyposażonym w system podwójnej osłony oraz certyfikowany do katapultowania przy prędkości do 600 KEAS. Luminator Aerospace, to oświetlenie do smigłowców oraz samolotów. W swojej ofercie firma posiada szperacz Orion oraz wykonany w technologii LED, solidnie zabudowany szperacz LS-400. Natomiast samolot Textron, to sprawdzona konstrukcja ze zwiększoną mocą oraz możliwościami transportowymi. Nowoczesny kabina pilota została zaopatrzona w najlepszą na rynku awionikę firmy Garmin. Samolot może być używany do przewozu ładunku, ludzi lub skonfigurowany do misji ewakuacji medycznej, bądź też obserwacji lotniczej.

Firma Mildat zaprezentowała wykrywacz nieograniczonych materiałów wybuchowych Greyscan ETD 100, system wyważeniowy San Ltd oraz systemy komunikacyjne i chroniące słuch FalCom. Wykrywacz może mieć zastosowanie przy znajdowaniu ładunków wybuchowych użytych w zamachach terrorystycznych. ETD100 wykorzystywane jest do wykrywania na punktach kontrolnych największej możliwej ilości materiałów wybuchowych. Systemy FalCom umożliwiają współpracę z radiostacjami i zapewniają wysoki poziom ochrony słuchu.

Spółka Mind Made przedstawiła opracowaną przez polskich inżynierów innowacyjną sieć łączności 4G/5G dla służb oraz wojska, która może być wykorzystana do zapewnienia łączności podczas klęsk żywiołowych, zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego, rozległych awarii infrastruktury telekomunikacyjnej lub energetycznej.

Firma IBCOL zaprezentowała Dron Buster DB5 kaliber 12 z układami niszczącymi drony mechanicznie oraz detektor promieniowania gamma i neutronowego D3$. Uwagę skupiał Detektor Skażeń Chemicznych Chem Pro X, który należy do nowej generacji detektorów służących do wykrywania zagrożeń chemicznych i zapewniających pełną świadomość sytuacyjną podczas operacji wykonywanych w terenie. Kolejnym produktem wystawionym podczas targów był Miniaturowy Kolimator Delta Point Micro. Jego konstrukcja umożliwia posadowienie urządzenia w taki sposób, by oś celowania znalazła się niemal na tej samej wysokości co w przypadku przyrządów mechanicznych.

Hitem firmy Works 11 była prezentacja, po raz pierwszy w Polsce, śmigłowca rozpoznawczo – uderzeniowego – MD 500 z rodziny MD – producenta platformy ?Littlebird?. Produkty te przeznaczone są dla Wojsk Specjalnych, Wojsk Powietrzno-Desantowych oraz jednostek specjalnych policji, jak również innych formacji. Wiropłaty MD 500 charakteryzują się możliwością lądowania w trudnym terenie.

Polak ? Amerykanin dwa bratanki?

Raytheon Technologies, koncern lotniczo-obronny powstały w wyniku fuzji United Technologies i firmy Raytheon, skupił się w Kielcach na wyeksponowaniu swojej obecności w Polsce i partnerskiej współpracy z polskim przemysłem w sektorze obronnym i lotniczym, szerokiej ofercie rozwiązań służących bezpieczeństwu Polski oraz działaniach na rzecz społeczności lokalnej, w tym wspieraniu edukacji w dziedzinie nauk ścisłych i kompetencji technologicznych. Spółki koncernu zatrudniają w Polsce 8 tys. pracowników w 3 działach biznesowych ? Collins Aerospace, Pratt & Whitney, Raytheon Missiles & Defense. Firma od lat prowadzi w Polsce działalność wytwórczą w branży lotniczej oraz związaną z obroną narodową. Collins Aerospace specjalizuje się w projektowaniu, produkcji i usługach dla lotnictwa wojskowego i cywilnego. Pratt & Whitney produkuje głównie komponenty i silniki dla samolotów komercyjnych  i wojskowych. Dziewięć polskich firm ma obecnie umowy z RMD na produkcję komponentów  związanych z systemem Patriot w ramach fazy 1 programu ?Wisła?. Wytwarzane w Polsce podzespoły silnika F-135 są stosowane w samolotach F-35 na całym świecie, a podzespoły do systemu Patriot, takie jak anteny IFF identyfikacji ?swój-obcy? i routery, są już eksportowane do innych krajów korzystających z tego rozwiązania. Właśnie podczas ubiegłotygodniowych targów została zaprezentowana pierwsza wyrzutnia systemu Patriot wyprodukowana w Polsce.

Wirtualne pole ćwiczeń i walki

W trakcie wystaw wojskowych zwiedzający mieli okazje skorzystać z różnorodnych symulatorów. Oczywiście, najbardziej okupowany był symulator F-35. Można było przeżyć symulację skoku na spadochronie ratowniczym przy natychmiastowym opuszczeniu statku powietrznego, a także na żyroskopie i tak, jak lotnicy przyzwyczajać narząd równowagi na tzw. przyspieszenia kątowe. Dla chętnych odbycia takich samych zajęć, które stosują żołnierze piechoty przygotowano bieżnię gamingową i trenażer uwzględniający szkolenie i walkę w różnych środowiskach. Dzięki kombinezonom haptycznym można odbierać na takim trenażerze bądźcie zewnętrzne takie jak uderzenia, trafienia czy zranienia.

Zainteresowanie budził również symulator taktyczny załogi czołgu Leopard 2, zapewniający naukę obsługi podstawowych mechanizmów, a także prowadzenie ognia za pomocą celowników.

Śmiało możemy powiedzieć, że dla amatora, poszukującego nowoczesnych rozwiązań technologicznych w przemyśle zbrojeniowym, kielecki salon obrony i wszystkie jego stoiska nie da się zwiedzić w jeden dzień. Dlatego warto tę radę uwzględnić przy wizycie na targach w przyszłym roku.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *