Sa pierwsze trasy enduro w Paśmie Jeleniowskim

Dobiegło końca dwuletnie przedsięwzięcie Stowarzyszenia Ostrower, którego celem było powstanie tras enduro w należącym do Gór Świętokrzyskich malowniczym Paśmie Jeleniowskim.
Członkowie Stowarzyszenie Ostrower w partnerstwie z Nadleśnictwem Łagów mają niemałą przyjemność ogłosić zakończenie prac nad projektem, którego realizacja rozpoczęła się przeszło dwa lata temu. Chodzi o budowę singletrack?ów w zachodniej części Pasma Jeleniowskiego. To właśnie odnazwy tej części Gór Świętokrzyskich trasy zjazdowe wzięły swoją nazwę. To tu w malowniczym Paśmie Jeleniowskim, pośród buków i jodeł wiją się teraz singletracki czyli rowerowe trasy enduro. Wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu oraz szansę na niesamowitą bliskość obcowania z naturą, udało się stworzyć zróżnicowane trasy zjazdowe, od gładkich i utwardzonych kamieniami gołoborza, naturalnych pełnych korzeni przypominających ścieżki leśne pote z mostkami czy hopami, zbudowne z materiału pozyskanego z najbliższego otoczenia. Wszystkie elementy ścieżek jak rockgardeny, wspomniane hopy czy dropy, gapy, stepy i kładki,zostały wykonane nakładem sił i funduszy członków Stowarzyszenia Ostrower, przyjaciół, sympatyków i wolontariuszy.
Projekt powstał z inspiracji kilku osób, znawców tematu ? Tomasza Kosiaka i Marcina Wodzyńskiego. Po pierwszych rozmowach do sprawy włączył się Marcin Wysocki, członek Stowarzyszenia Ostrower. Zarząd Stowarzyszenie zajął się formalnymi przygotowaniami do rozpoczęcia projektu. Dzięki znakomitej współpracy z Nadleśnictwem Łagów, które jest bezpośrednim partnerem przedsięwzięcia, po podpisaniu stosownych umów, działania ruszyły szybko i sprawnie. Było to możliwe dzięki temu, że właśnie łagowskie nadleśnictwo zostało wytypowane w naszym regionie do podjęcia współpracy z organizacjami pozarządowymi. Podobną współpracę w tym samym czasie nawiązały grupy bushcraftowców, które także działają na pobliskim terenie.
Główne prace poprzedzały liczne wizyty w terenie i rekonesans otoczenia, co miało miejsce jesienią i zimą 2019 r. Wytyczanie szlaków podjazdowych i zjazdowych, uwzględnienie planowanej wycinki drzew, zwrócenie uwagi przede wszystkim na przyrodę i elementy krajobrazu zakończyło się w 2020 r. naniesieniem śladów GPS przyszłych tras na mapy. To zamknęło pierwszy etap projektu.
– Ostatecznie tytaniczną pracą kilkunastu wolontariuszy zbudowaliśmy w Paśmie Jeleniowskim dwie ścieżki zjazdowe ? ?Świst? i ?Trzygłów?, a także ścieżkę podjazdową ? o nazwie ?Strumyk?- mówią twórcy tras. Nazwy szlaków świadomie nawiązują do mitologii słowiańskiej, z którą ściśle związany jest ten obszar. Długość tras waha się pomiędzy 1900 a 2100 m. Sam podjazd liczy 2600 m, a przewyższenia to około 180 ? 190 m. Staraliśmy się, aby nasze single zachowały naturalny charakter z poszanowaniem otoczenia i środowiska naturalnego. Wszystko odbywało się w ścisłych uzgodnieniach z nadleśnictwem, przy użyciu siły własnych rąk i tak tradycyjnych sprzętów jak łopata, siekiera, piła, kilofy, grabie czy McLeod, specyficzne narzędzie wykorzystywane w USA także przy budowie singletracków. Oficjalne otwarcie Stowarzyszenie planuje na wiosnę 2022 r. po zakończeniu montażu wiat, za które odpowiada Nadleśnictwo oraz pozostałych elementów małej architektury jak ławki, stojaki na rowery i kosze na śmieci.
Jeśli chcecie wesprzeć rozwój Jeleniowskich Ścieżek, możecie to zrobić poprzez wpłatę darowizny na konto Stowarzyszenia Ostrower 64 8507 0004 2003 3001 9276 0001. W tytule przelewu prosimy wpisać ?Jeleniowskie Ścieżki?. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *