Biesiada partyzancka w Wiktorynie (zdjęcia)

W minioną sobotę każdy kto zawitał do Wiktoryna, gmina Ćmielów, przeniósł się choć na chwilę w czasy II Wojny Światowej. W wyjątkowym programie, o który zadbała grupa Wiktorianie, była wojskowa muzyka w wykonaniu Wojskowego Zespołu Wokalnego Konsonans, smakołyki jakie dawniej robiły nasze babcie i prababcie oraz śpiew i gawędy przy ognisku.

Nie zabrakło również eksponatów z czasów II Wojny Światowej, w tym pistoletu maszynowego ?bechowiec? wyprodukowanego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Pistolet został przywieziony na biesiadę partyzancką przez kustosza ostrowieckiego muzeum Marka Wójcickiego. Licznie zebrani uczestniczy biesiady partyzanckiej byli także świadkami opatrywania partyzantów w specjalnie przygotowanym szpitalu polowym przez sanitariuszki i lekarza oraz wysłuchali prelekcji Zbigniewa Tyczyńskiego o genezie i historii wsi Wiktoryn.

-Z. Tyczyński przybliżył ciekawostki historyczne, które nie były znane do tej pory nawet miejscowym, m. in. to,  dlaczego Wiktoryn miał dwie nazwy – Wiktoryn i Wycinka Bankowa- mówi współorganizator Biesiady Partyzanckiej Barbara Sęderowska. Opracował także dla nas piękne foldery, celem rozdania. Jest również w trakcie tworzenia monografii o wsi Wiktoryn. W mundurach polowych przyjechali do nas nasi przyjaciela z Opatowa, Ostrowca, Chrzanowa i Wadowic. Część z tych osób należy do 8 oraz 14 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego. 

O podniebienia przybyłych na biesiadę zadbała sołtys Barbara Prokop i mieszkanki Wiktoryna.

– Przygotowaliśmy grochówkę wojskową, podpłomyki, ciasto oraz babę ziemniaczaną, do której ziemniaki trze się na tarce jak na bliny, dodaje się boczek, kiełbasę, cebulę i potem jest pieczona w brytfannie – mówi sołtys B. Prokop.   

Patronat nad Biesiadą Partyzancką w Wiktorynie objęły: Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych AVITO VIVIT HONORE w Staszowie. Pomoc w napisaniu wniosku do Świętokrzyskiego Funduszu Lokalnego o dofinansowanie spotkania partyzanckiego grupa Wiktorianie otrzymała od ostrowieckiego Stowarzyszenia Pozytywnie Zakręceni. Udział w biesiadzie wzięli m.in. radni miejscy Ćmielowa Dariusz Maruszczak, Jerzy Sykała, Michał Szczęsny oraz sołtysi z gminy Ćmielów. Warto dodać, że w ramach ?Wiktoryńskich Spotkań z Historią? 9 października br. w Wiktorynie odbędzie się inscenizacja legendy jak powstała cudowna studzienka Zygmuntowska. Na, którą w imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *