Ruszyła bezpłatna Szkoła Rodzenia

W zeszłym tygodniu ruszyły pierwsze zajęcia w bezpłatnej Szkole Rodzenia, która została uruchomiona w ostrowieckim szpitalu. Podpatrywaliśmy, jak wygląda edukacja przyszłych mam, przygotowujących się do porodu. Szkoła już cieszy się dużym zainteresowaniem.  Jak mówią położne prowadzące zajęcia: Monika Wójcik i Małgorzata Kiszka, kobiety, a także ich partnerzy wciąż  mogą zapisywać się na zajęcia. Szkoła ma bogatą ofertę oprócz zajęć edukacyjnych, są też zajęcia relaksacyjne i aktywizujące. Ćwiczenia z piłkami, na drabinkach, a także muzykoterapia, aromaterapia czy wizualizacja. Zajęcia, które odbywają się dwa razy w tygodniu, rozpoczęła pierwsza grupa.

-Nasza sala mieści 10 -12 osób, stąd też planujemy utworzenie drugiej grupy. Zainteresowanie zajęciami jest bardzo duże, co potwierdza potrzebę edukacji w tym zakresie. Zajęcia obejmują część teoretyczną oraz praktyczna i podzielone są na etapy. Tematycznie to ciąża, poród, połóg i pielęgnacja noworodka. Edukacja kobiety czasie ciąży jest bardzo ważna. Bardzo dobrze współpracuje się podczas porodu z pacjentką świadomą tego, co się z nią dzieje. Chcemy dobrze przygotowywać pacjentki do naturalnego porodu. Staramy się budować z pacjentkami więzi, które dadzą im poczucie bezpieczeństwa oraz pozwolą na pozbycie się leku, które wzbudza poród   -mówi  Monika Wójcik, położna Oddziału Ginekologii i Położnictwa.

W zajęciach szkoły rodzenia mogą uczestniczyć kobiety także spoza powiatu ostrowieckiego.

-Pacjentki powyżej 21 tygodnia ciąży mogą już uczestniczyć w zajęciach. Optymalny czas to 30 -35 tygodni. Są to kameralne spotkania, w małych grupach. Dwa razy w tygodniu. Tu nie liczy się ilość, lecz jakość. Zajęcia prowadzimy zarówno dla  par, a także dla kobiet, które zdecydują się na zajęcia bez udziału partnera. Szkoła  mieści się na parterze budynku szpitala. Zapisów można dokonać pod nr tel. 41 277 80 00 wew. 217 lub 505 090 320 ? dodaje M. Wójcik.

Jak przyznaje dyrektor szpitala dr Adam Karolik, zamysł utworzenia bezpłatnej szkoły rodzenia przy Oddziale Ginekologii i Położnictwa zrodził się już rok temu, jednak pandemia  skutecznie odroczyła te działania. Dziś kobiety mogą zapisywać się na zajęcia. Wystarczy tylko luźny, wygodny strój oraz karta ciąży wraz z zaświadczeniem od lekarza ginekologa o braku przeciwwskazań do udziału w zajęciach.

-Zajęcia w szkole rodzenia wpisują się w program i poprawy jakości i pracy Oddziału Ginekologiczno ? Położniczego. Już od 1 października br. otwieramy Poradnię Ginekologiczno ? Położniczą przy szpitalu. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom społecznym, aby podnieść świadomość i bezpieczeństwo kobiet rodzących oraz radość z oczekiwania na macierzyństwo  – przyznaje dr Adam Karolik.

Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki: -Zachęcam przyszłych rodziców do uczestniczenia w bezpłatnych zajęciach Szkoły Rodzenia w ostrowieckim szpitalu. Edukacja w tym zakresie to ważny krok w procesie porodu, a potem macierzyństwa, co pozwala na poczucie komfortu i bezpieczeństwa przyszłych mam.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *