Uroczyste podsumowanie programu Erasmus+. Uczniowie otrzymali dokumenty Europass

W Zespole Szkół nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim uroczyście podsumowano projekt ?Staż zagraniczny ? nowe możliwości rozwoju zawodowego? finansowany z programu Unii Europejskiej Erasmus+. Czterdziestu uczestników praktyk zawodowych w Maladze i Sewilii odebrało dokumenty Europass.

– Dziś chcemy podsumować praktyki realizowane z programu Erasmus +, które odbyły się na przełomie kwietnia i maja ? mówi Mariola Leśniewska, która oprócz napisania projektu zajęła się jego koordynacją oraz organizacją wyjazdów. Droga do realizacji tego projektu była bardzo długa, ponieważ pandemia koronawirusa spowodowała, że w ubiegłym roku praktyki nie mogły się odbyć. Na szczęście udało się wydłużyć okres realizacji projektu i dzięki temu uczniowie mogli pojechać do Hiszpanii.

W gronie osób, które przybyły na uroczyste podsumowanie projektu znaleźli się, m.in. Mariusz Łata naczelnik Wydziału Edukacji , Zdrowia i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym, Jan Bernard Malinowski naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta, radni powiatowi Dariusz Czupryński oraz Andrzej Broda oraz przedstawiciele Celsy ?Huta Ostrowiec? Mariusz Urbański, dyrektor HR oraz Edyta Słowikowska.

O całym przedsięwzięciu mówił dyrektor Zespołu Szkół Nr 3, Tomasz Łodej. Ale głównymi  bohaterami byli uczniowie, którzy wzięli udział w stażu zagranicznym w Hiszpanii i podczas prezentacji bardzo ciepło wypowiadali się nie tylko o samym przebiegu praktyk, ich organizacji, ale także całym mnóstwie atrakcji, które czekały ich na miejscu.

– To były cztery tygodnie na niesamowitych praktykach zagranicznych – mówi wyróżniony uczestnik stażu Łukasz Curyło. To była wielka radość, nie tylko tam pracować, ale poznawać kulturę Hiszpanii. Udało mi się pracować dla firmy produkującej gry komputerowe.

– Odbywałam praktykę w firmie zajmującej się systemami GPS- mówi uczestniczka Aleksandra Kowal.

– Podczas miesięcznej praktyki zajmowałam się administracja baz danych, a także udoskonalaniem strony internetowej – mówi uczestniczka stażu, Weronika Ogórek.

Uczestnicy stażu otrzymali dokumenty Europass Mobilność.

– To bardzo ważny dokument, wydany w języku polskim i angielskim, w którym znajdują się informacje nt. zdobytych przez uczniów umiejętności zawodowych, językowych potwierdzone przez szkołę, partnera zagranicznego i Krajowe Centrum Europass. Może się on okazać bardzo cenny przy staraniu się o pracę.

Warto zaakcentować, że opiekę nad uczestnikami hiszpańskiego stażu sprawowały nauczycielki ZS nr 3: Mariola Leśniewska, Katarzyna Cedro, Jolanta Grochulska i Alicja Zielińska. Jest szansa, że kolejne osoby wyjadą na praktyki już niebawem.

– Szkoła już wzięła udział w konkursie na akredytację w programie Erasmus +, która jest przepustką do uczestnictwa w programie w całej edycji 2021-2027. Mamy więc zagwarantowane dofinansowanie i pewność, że będziemy uczestniczyć w zagranicznych praktykach- mówi Mariola Leśniewska.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *