Loty świętokrzyskich bezzałogowych statków powietrznych (zdjęcia)

Dozorowanie wyznaczonego obszaru, rozpoznanie rejonu działań oraz jego długotrwała obserwacja w dzień i w nocy to elementy ćwiczenia operatorów Bezzałogowych Statków Powietrznych.  ?FlyEye? z 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej wykonują loty treningowe nad mazowieckim niebem.

Operatorzy Bezzałogowych Statków Powietrznych (BSP) klasy mini ?FlyEye? z 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej podnoszą swoje kwalifikacje. ?Fly View? –  to szkolenie lotnicze pozwalające uzyskać uprawnienia do samodzielnych lotów treningowych.  Loty są wykonywane w okolicach Białobrzegów w woj. Mazowieckim. Świętokrzyscy operatorzy w ramach szkolenia wykonali 17 nalotów. Podczas treningu ćwiczyli dozorowanie wyznaczonego obszaru, rozpoznanie rejonu działań oraz jego długotrwałą obserwację w dzień i w nocy z wykorzystaniem wszystkich trybów pracy głowicy ( noktowizja, termowizja ). Szkolenie zakończy egzamin uprawniający do wykonywania przez operatorów samodzielnych lotów treningowych.

Udział żołnierzy WOT w działaniach kryzysowych, a także zaangażowanie  w liczne akcje poszukiwawcze i przeciwpowodziowe uwidoczniły potrzebę wykorzystania bezzałogowców zapewniających możliwość prowadzenia rozpoznania z powietrza. Pozwalają one między innymi na dokładną obserwację rejonu katastrof oraz monitoring z powietrza stanów rzek. Loty treningowe pozwalają doskonalić umiejętności operatorów a także sprawdzić w zróżnicowanych warunkach pogodowych możliwości sprzętu.

FlyEye będący na wyposażeniu świętokrzyskich terytorialsów to Bezzałogowy Statek Powietrzny bliskiego zasięgu klasy mini. Może być używany do zadań rozpoznania obrazowego, akustycznego, radiolokacyjnego, pomiarowego i sygnaturowego, także jako latający przekaźnik radiowy. „Sercem” bezzałogowca jest głowica z kamerą światła dziennego i termowizyjną, która umożliwia prowadzenie działań również w nocy.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *