Bazy komentarzy i opinii o numerach – zobacz, kto do ciebie dzwonił

Prawie każdy z nas posługuje się obecnie telefonem komórkowym – mobilne urządzenia do komunikacji stały się niemal nieodłącznym elementem naszego życia. Nic więc dziwnego, że tego rodzaju rozwój przełożył się także na pewne niebezpieczeństwa, które grożą posiadaczom telefonów. Wszystko może zacząć się bardzo niewinnie – od nieznanego nam numeru telefonu na wyświetlaczu naszego urządzenia. Nie każde obce nam połączenie musi jednak oznaczać zagrożenie. Czy za pośrednictwem sieci można sprawdzić, kto do nas dzwoni?

Nieznany numer – czy każde takie połączenie to powód do niepokoju?

Chyba każdy użytkownik telefonu przynajmniej raz zobaczył na jego wyświetlaczu nieznany numer, który nie był skojarzony z żadnym z kontaktów w pamięci naszego urządzenia. Takie połączenie może oznaczać tak naprawdę wszystko – wiele osób podchodzi jednak do nich z dystansem lub nawet niechęcią, inni natomiast panikują i odruchowo odrzucają takie rozmowy. Czym jest to spowodowane? Niemal codziennie słyszymy o metodach oszustw i podszywania się pod banki czy inne instytucje. Nieuczciwi dzwoniący stosują na nas zaawansowane techniki negocjacyjne, które mają osłabić naszą asertywność i obiekcje. Zdarza się również, że oszuści próbują wykorzystać naszą naiwność, lekkomyślność czy niewiedzę. Nie każdy nieznany numer musi jednak oznaczać potencjalne niebezpieczeństwo. Z takiego identyfikatora może przecież dzwonić znana nam osoba, która utraciła dostęp do swojego numeru. Za takim anonimowym połączeniem stać może także przedstawiciel naszego banku, operatora sieci komórkowej czy innej instytucji, która ma do przekazania ważne informacje. Dobrym wyjściem byłoby więc sprawdzenie, kto stoi po drugiej stronie słuchawki i okazuje się, że internet dziś daje nam taką możliwość – choć nie we wszystkich przypadkach. 

Gdzie szukać opinii o numerach i przydatnych komentarzy?

Walka z oszustami trwa niemal nieustannie. Dziś nawet niektóre banki i instytucje starają się pomagać w wykrywaniu i zwalczaniu nieuczciwie dzwoniących. Numer można także sprawdzić na własną rękę. Pomocny może się w tym przypadku okazać serwis Infonumer.pl, który nie jednej osobie odpowie na pytanie, kto do mnie dzwonił. Serwis oferuje bazę danych, która stworzona została przez samych internautów – na jej podstawie jesteśmy w stanie określić potencjalną przydatność danego numeru lub zagrożenie, które jest z nim związane. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju usługi bardzo rzadko są darmowe i najczęściej opierają się na opłacie subskrypcyjnej lub jednorazowej. Przed skorzystaniem z nich zapoznać się więc należy z ich regulaminem, cennikiem i zasadami działania. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *