Świętokrzyskie Centrum Przedsiębiorczości Rolniczej i Europejskie Centrum Templariuszy

Do gmin i powiatu opatowskiego ma trafić 62.743.250 złotych w ramach Programu Inwestycji Strategicznych Rządowego Funduszu Polski Ład.
Najwięcej pieniędzy otrzyma powiat opatowski ? 15.317.000 złotych na budowę Inkubatora Przemysłowego wraz z infrastrukturą techniczną po dawnej cukrowni we Włostowie.
-Dużą, strategiczną inwestycją w powiecie opatowskim, będzie zagospodarowanie Świętokrzyskiego Centrum Przedsiębiorczości Rolniczej we Włostowie – mówi starosta opatowski Tomasz Staniek. To centrum będzie się składało z trzech elementów. Pierwszym elementem będzie Inkubator Przemysłowy, na który dostaliśmy w pierwszej edycji Polskiego Ładu 15.317.000 zł. W ramach tych środków powstanie duża hala pod wynajem.
Hala ta będzie miała ok. 4.200 m kw. To będzie przestrzeń do wynajęcia pod działalność gospodarczą dowolną. Będzie również przestrzeń biurowa do tej hali. W tej chwili trwają badania geologiczne terenu i przygotowujemy program funkcjonalno -użytkowy, aby w styczniu 2022 r. ogłosić przetarg w systemie Zaprojektuj i wybuduj. Kolejną inwestycją we Włostowie będzie Manufaktura Spożywcza. Miejsce, które będzie integrowało drobnych przetwórców, drobne manufaktury rodzinne działające obecnie w naszym powiecie. Tam będzie również przestrzeń restauracyjna, handlowa i do produkcji żywności. W tej chwili jesteśmy po konsultacjach społecznych.
17 listopada br. będzie podsumowanie konsultacji i konferencja z udziałem rolników i ekspertów w dziedzinie gospodarki żywnościowej organizowana przez komisję rolnictwa powiatu opatowskiego. Środki na tę manufakturę również będą pochodziły z Polskiego Ładu, na co będziemy składać wniosek w listopadzie tego roku. Nie mamy jeszcze dokładnego kosztorysu, ale budowa manufaktury również będzie opiewać na kwotę ok. 15 – 20 mln zł.
Planując Świętokrzyskie Centrum Przedsiębiorczości Rolniczej w Opatowie inwestor napotkał pewne trudności. Na części gruntu od strony Opatowa zachowały się pozostałości po systemach kanałów cukrowni.
-Był tam też osadnik, który uniemożliwiał usadowienie w tym miejscu budynków – podkreśla starosta T. Staniek. Musieliśmy pierwotną koncepcję zmienić i przenieść budynki bliżej wjazdu głównego. Natomiast tamten teren trudny będzie zagospodarowany pod parkingi, być może hale namiotowe i teren do wynajęcia, ale nie pod usadowienie ciężkich hal. W dalszej części od strony osady będzie zorganizowany Agro Fresh Park, w tej chwili jesteśmy na etapie prowadzenia diagnozy. Firma MPRD z Kielc przygotowuje plany funkcjonowania Agro Fresh Parku, czyli centrum logistycznego obrotu towaru. Pierwszy etap jest obliczony na 25 mln złotych i ta kwota pochodzi z budżetu Urzędu Marszałkowskiego.
Powiat dołoży do inwestycji 50 -70 proc. Powiat opatowski na to stać. Na dzień dzisiejszy nie musimy brać kredytów. Mamy środki na koncie. Są to nadwyżki z lat ubiegłych. Gmina Opatów z kolei z Polskiego Ładu otrzyma 10.020.000 złotych, które mają zostać przeznaczone na budowę i wyposażenie Europejskiego Centrum Templariuszy.
-To jest w moim przekonaniu przełomowa inwestycja turystyczna dla naszej gminy – mówi burmistrz Opatowa, Grzegorz Gajewski. Inwestycja, która pozwoli nam rozsławić markę Opatowa na całą Polskę, a turystom w końcu zaoferować atrakcyjny produkt, za którym pójdą miejsca pracy, a pieniądze zostaną w naszym mieście.
Jak podkreśla burmistrz G. Gajewski,pomysł utworzenia Centrum Templariuszy w Opatowie zrodził się 12 lat temu, ale do tej pory nie było środków, które pozwoliłyby go zrealizować.
-Pozyskane 10 mln zł da nam szansę na rozpoczęcie wielkiego planu rozwoju turystyki w Opatowie – mówi burmistrz. Historia naszego miastajest bardzo bogata i będzie można z czasem ?dobudowywać? kolejne elementy do tego projektu.
Z Polskiego Ładu do gminy Ożarów na drogi ma trafić 9.500.000 zł, a do Lipnika 7.006.250 zł. Gminy Baćkowice, Iwaniska, Tarłów mają dostać po 4.500.000 zł. Gmina Baćkowice ma w planach budowę instalacji PV, zastąpienieźródeł ciepła niskoemisyjnymi oraz inteligentne zarządzanie gospodarką energetyczną budynków użyteczności publicznej. Gmina Iwaniska chce wybudować salę gimnastyczną przy Szkole Podstawowej w Mydłowie. 
Gmina Tarłów stawia na przebudowę i termomodernizację budynków Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Tarłowie i Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Wólce Lipowej na kwotę 3 150 000,00 zł. oraz rozbudowę przedszkola przy Szkole Podstawowej i modernizację budynku Szkoły Podstawowej w Tarłowie za 1 350 000,00 zł.
Gmina Sadowie otrzyma 3.800.000 zł. i pieniądze te chce przeznaczyć na budowę kanalizacji zbiorczej – etap II, zaś gmina Wojciechowice ? 3.600.000 zł. na budowę świetlic wiejskich w miejscowościach: Jasice, Kunice, Łukawka oraz przebudowę i termomodernizację świetlicy w Łopacie z infrastrukturą towarzyszącą.
O przyznanych dla gmin i powiatu opatowskiego pieniądzach na specjalnie zwołanej konferencji prasowej na opatowskim rynku poinformowali posłowie Marek Kwitek, Andrzej Kryj, Krzysztof Lipiec.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *