W opatowskim szpitalu. Chirurgia jednego dnia i oddział rehabilitacji

Starosta opatowski Tomasz Staniek nie ukrywa, że najtrudniejszym zadaniem obecnie dla powiatu jest szpital i służba zdrowia.
-Ciężko jest spiąć szpital fi nansowo po tym jak przez 10 lat był demontowany przez dzierżawców i błędne decyzje w powiecie – mówi starosta T. Staniek. To jest duży problem. Musimy co roku dokładać do szpitala. Całe szczęście, że powiat nie jest zadłużony i stać powiat na dokładanie około 5 mln złotych rocznie do szpitala.
Jak podkreśla starosta, w szpitalu Św. Leona w Opatowie są obstawy lekarskie, choć jak przyznaje, są także potrzeby kadrowe. Tym bardziej, że powiat opatowski planuje przekształcenie szpitala.
-Przymierzamy się do transformacji szpitala; będą zmiany, niektóre usługi będziemy musieli zamienić na inne- mówi starosta. Najprawdopodobniej chirurgię ogólną będziemy musieli zamienić na chirurgię jednego dnia. Mamy teraz okulistykę jednego dnia, która jest bardzo chwalona przez pacjentów. W Opatowie nigdy nie było okulistyki. Dzisiaj mamy świetnie wyposażone sale okulistyczne. Mamy i zabiegi okulistyczne i poradnię okulistyczną, która cieszy się uznaniem. Mamy dobrą kadrę. Zmienia się medycyna i trzeba się przystosować do tej zmiany. Kiedyś na wyrostek czy przepuklinę leżało się 2 -3 tygodnie dopóki szwy się nie zagoiły. Dzisiaj na przepuklinę leży się 2 dni, ponieważ zabieg jest robiony laparoskopowo. Tak samo wszystkie zabiegi ortoskopowe, które są mało inwazyjne. Dlatego chcemy się przebranżowić na chirurgię jednego dnia, chirurgię planowaną.
W szpitalu Św. Leona w Opatowie powstanie oddział rehabilitacji. Adaptacja pomieszczeń pod potrzeby oddziału będzie kosztowała około 2.700.000 złotych.
-800.000 złotych na uruchomienie oddziału mamy z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych, pozostała kwota będzie pochodziła z Urzędu Marszałkowskiego i budżetu powiatu – mówi starosta opatowski Tomasz Staniek.
To nie jedyna inwestycja związana ze służbą zdrowie w Opatowie. -Kolejna to remont parteru w budynku starego szpitala – mówi starosta T. Staniek. Do tej pory mieściły się tam Warsztaty Terapii Zajęciowej. Teraz po utworzeniu Środowiskowego Domu Samopomocy obok szpitala zwalnia się nam ta przestrzeń. Robimy projekt na powiatową Poradnię Opieki Zdrowotnej. W Opatowie na tę chwilę prowadzone są trzy POZ, jedna przez gminę i dwie prywatne.
-Chodzi o transformację szpitala i wprowadzenie nowych usług, zintegrowanej opieki zdrowotnej czyli poradni podstawowej opieki zdrowotnej z poradniami specjalistycznymi, aby ta koordynacja była bardziej ścisła – podkreśla starosta T. Staniek. Gdy lekarz pierwszego kontaktu odeślę pacjenta do specjalisty ,to gabinet specjalisty będzie dwa pokoje dalej. Wyniki będą spływać od razu do lekarza koordynującego, którym będzie lekarz POZ.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *