W 103.rocznicę  odzyskania Niepodległości. Jaki był ten listopad 1918 roku w ówczesnym Ostrowcu?

W najbliższą  niedzielę w ostrowieckim muzeum będzie można wysłuchać wykładu o dziejach Ostrowca w czasie I wojny światowej. Zapraszamy, wstęp jest wolny.

Na przełomie października i listopada 1918 r., wraz z rozpadem monarchii habsburskiej, okupacja na terenie Generalnego Gubernatorstwa Lubelskiego dobiegła końca. Decydujący udział w rozbrajaniu wojsk austro-węgierskich odegrała Polska Organizacja Wojskowa. Na terenie działania Komendy Okręgu VII POW w Radomiu (m.in. Obwód 4 w Ostrowcu) zmobilizowano 4000 ludzi, przejmowano broń i urzędy. Żołnierze c. i k. armii, chcąc jak najszybciej powrócić do domów, najczęściej nie stawiali oporu i wyjeżdżali dobrowolnie. W niektórych miastach doszło jednak do walk, np. w Wierzbniku (Starachowicach) oraz w Ostrowcu, gdzie 3 listopada 1918 r. podczas rozbrajania żołnierzy austriackich zginął uczeń IV klasy szkoły przyfabrycznej Bolesław Wiśniewski.

O tych i innych wydarzeniach z okresu I wojny światowej miłośnicy historii najnowszej dowiedzą się z wykładu ?Ostrowiec w latach Wielkiej Wojny (1914-1918?), który 14 listopada 2021 r. w Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim (Sudół 135a) o godz. 15.00, wygłosi kustosz ostrowieckiego muzeum Marek Wójcicki.

Na zdjęciach członkowie POW z Ostrowca w 1917roku (fotografia ze zbiorów Bożenny Majewskiej) oraz wyjazd żołnierzy czeskich z Ostrowca w listopadzie 1918 roku (fotografia ze zbiorów Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim).

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *