Odpadajacy tynk z kamienicy w rynku

Mieszkanka kamienicy przy ul. Rynek 23 w naszym mieście nie ukrywa niezadowolenia stanem budynku. Niestety trzeba przyznać, że kamienica jest w opłakanym stanie.
-Zarządcą budynku jest ZUM w Ostrowcu Świętokrzyskim- informuje mieszkanka. Kamienica jest stara, nieocieplona, tynk z niej odpada, co grozi mieszkańcom, jak i ludziom przechodzącym od Rynku na ulicę Górzystą . 31 maja br. przesłałam drogą e-mail pismo do ZUM ze zdjęciami jak wygląda stan kamiennicy. W chwili obecnej pracownicy ZUM wpadli na genialne rozwiązanie problemu- zamieścili taśmy, drewniane barierki przy wejściu do klatki schodowej. Moje pytanie brzmi – czy to rozwiązanie tymczasowe i będzie przeprowadzony remont kamiennicy, czy chcieli się pozbyć tzw. problemu i na odczep się znaleźli cudowne rozwiązanie?
O stanie kamienicy i jej ewentualnym remoncie rozmawialiśmy z dyrektorem ZUM, Łukaszem Dybcem.
Jak się okazuję budynek położony przy ul. Rynek 23 w Ostrowcu Świętokrzyskim został przekazany na rzecz Zakładu Usług Miejskich w Ostrowcu Świętokrzyskim w trwały zarząd na mocy decyzji Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego z dnia 31 maja 2004 roku. Budynek został wybudowany w 1925 roku. Jego konstrukcja to fundamenty z kamienia, ściany z cegły, strop z drewna, więźba dachowa jest pokryta papą. Jest to kamienica jednoklatkowa, w której jest 3 kondygnacje i 6 lokali mieszkalnych. Budynek jest wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjno- sanitarną z sieci miejskiej. Ogrzewanie to piece grzewcze i trzony kuchenne.


Jak poinformował Ł. Dybiec, według protokołu z przeglądu budowlanego za 2020 rok (za 2021 rok jest w trakcie przygotowania) budynek nadaję się do zamieszkania, stan techniczny budynku jest w stanie miernym, w elementach budynku występują uszkodzenia i ubytki. Celowym jest remont polegający na wykonaniu remontu balkonów, elewacji, pokrycia dachu, wymianie stolarki okiennej i drzwiowej. Ponadto według protokołu z okresowej kontroli przewodów kominowych wykonanych w czerwcu 2021 roku – przewody kominowe są drożne, ciągi kominowe dobre, przewody kominowe dopuszcza się do dalszej eksploatacji w sezonie 2021/2022. Budynek został wyposażony w wyłącznik przeciwpożarowy prądu -zgodnie z protokołem z 2021 r. wyłącznik działa poprawnie. Zakład w 2017 roku wykonał prace remontowe polegające na malowaniu klatki schodowej.
8 czerwca 2021 roku zostało wystawione zlecenie na wykonanie prac polegających na skuciu odstających tynków i położenie nowego tynku oraz wymianę orynnowania. Prace te nie zostały jeszcze wykonane. Na chwilę obecną zostało ustawione drewniane ogrodzenie wraz z daszkiem nad wejściem do klatki schodowej.
-Remont kamienicy zostanie wykonany na wiosnę- mówi dyrektor ZUM Łukasz Dybiec. Niestety, ale na tę chwilę na budynku występuję zadłużenie w kwocie 40 tys. złotych. Nie ukrywam, że łatwiej jest robić remonty, choćby ze względów finansowych na budynkach, gdzie mieszkające w nich osoby o nie dbają i płacą regularnie czynsz. Lokatorzy kamienicy przy ul. Runek 23, tak jak mieszkający w innych zasobach ZUM mogą się ubiegać także o zamianę lokalu, ale tylko w przypadku kiedy nie mają zadłużenia na lokalu, który dotychczas zamieszkują.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *