3 najpopularniejsze dobrowolne ubezpieczenia samochodowe ? krótki przegląd

W Polsce obowiązek ubezpieczeniowy, jeśli chodzi o polisy samochodowe, dotyczy jedynie komunikacyjnego ubezpieczenia OC. Mówi o tym ustawa, która weszła w życie w 2003 roku. Inne formy ochrony pojazdów są całkowicie dobrowolne. Nie oznacza to jednak, że nie są one warte uwagi. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się trzem najpopularniejszym z nich.

Mimo że w Polsce jedynie ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem prawnie wymaganym od każdego właściciela pojazdu, to wielu kierowców decyduje się na zakup również innych form polis ? dodatkowych, za których brak nie grożą nam kary, a których fakt posiadania może być naprawdę przydatny.

Mowa o produktach takich jak: AC, Assistance oraz NNW, które zdają się być w naszym kraju najpopularniejszymi ubezpieczeniami dobrowolnymi. Szacuje się, że z ich ochrony korzystać może nawet kilka milionów polskich kierowców.

Dlaczego decydują się na zakup tychże polis? I jaki jest zakres ich działania?

Polisa AC ? najważniejsze ubezpieczenie dodatkowe w Polsce

Nie pomyli się ten, który powie, że ubezpieczenie AC jest drugą najpopularniejszą w Polsce formą ubezpieczenia pojazdu (zaraz po obowiązkowym OC), a także najważniejszym ubezpieczeniem dobrowolnym. To za jego sprawą koszty związane z naprawą szkód powstałych w wyniku losowych, niefortunnych zdarzeń nie rujnują naszych portfeli. To również za jego sprawą nie musimy nieustannie martwić się, że coś, na co nie mamy wpływu, stanie się z naszym autem, paraliżując nas, jeśli aktualnie nie posiadamy oszczędności pozwalających na oddanie samochodu do mechanika.

Ubezpieczenie AC ? w zależności od pakietu, jaki wybierzemy z oferty towarzystwa ubezpieczeniowego ? ochroni nas przed przykrymi następstwami finansowymi takich zdarzeń jak kradzież samochodu lub jego wyposażenia, stłuczki i wypadki drogowe, działanie natury (zarówno pogody jak i zwierząt), akty wandalizmu czy pożary.

Bardzo istotne jest, by podczas przygotowań do podpisania umowy ubezpieczeniowej dobrze określić wartość samochodu. Od niej bowiem w dużej mierze zależy wysokość składek oraz potencjalnego odszkodowania.

Pakiet Assistance ? czyli pomocna dłoń w podróży

Wielu kierowców ? zwłaszcza tych, którzy często podróżują zarówno po Polsce, jak i za granicą ? decyduje się na wykupienie dodatkowego pakietu Assistance, którego zakres ochronny może okazać się iście zbawienny w kryzysowej sytuacji. Awarie zdarzają się czasami w najmniej oczekiwanych momentach ? na przykład podczas podróży na długo wyczekiwane wakacje. Aby oszczędzić sobie dodatkowego stresu i niebotycznych kosztów, które spadłyby na nas w momencie zamówienia lawety, warto zawczasu pomyśleć o wsparciu Assistance.

Dzięki takiemu pakietowi (oczywiście również w zależności od oferty, jaką wybierzemy) będziemy mogli liczyć na wsparcie ubezpieczyciela w trakcie awarii i innych nieprzyjemnych zdarzeń na drodze. Nie tylko zapewni on holowanie niezdalnego do dalszej jazdy pojazdu, ale również zagwarantuje nam nocleg, serwis części samochodu, a w niektórych przypadkach nawet wypożyczy auto zastępcze!

Pakiet NNW ? człowiek na pierwszym miejscu!

O ile w przypadku ubezpieczeń OC, AC czy Assistance to samochód odgrywa pierwszoplanową rolę, o tyle pakiet NNW skupiał się będzie na dobru ludzi ? uczestników ruchu drogowego. W kontekście ubezpieczenia komunikacyjnego pakiet NNW stanowił będzie ochronę zarówno dla kierowców pojazdów, jak i ich pasażerów.

Ubezpieczenie NNW to nic innego jak pakiet chroniący nas przed Następstwami Nieszczęśliwych Wypadków. Zakres jego działania obejmuje pomoc finansową w przypadku doznania uszczerbku na zdrowiu, a nawet życiu osób podróżujących. Co istotne ? odszkodowania będące efektem posiadania polisy NNW nie wykluczają innych przyznanych nam form zadośćuczynienia finansowego. Środki wypłacane są niezależnie od tego, czy przyznane zostaną nam odszkodowania z ZUS-u lub innych instytucji. Ubezpieczyciel ? po aktywacji NNW ? będzie w stanie zapewnić nam odpowiednią opiekę medyczną, rehabilitację, refundację leków, a nawet pomoc finansową w okresie, w którym nie będziemy zdolni do wykonywania pracy zarobkowej.

Mimo że NNW nie dotyczy bezpośrednio pojazdów, to jest niezwykle ważnym rodzajem dobrowolnego ubezpieczenia komunikacyjnego. Dotyczy bowiem bezpieczeństwa ludzi.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *