Nasz prawnik radzi. In­flacja, a alimenty

– Właściciel mieszkania, które zajmuje wraz z córka podniósł nam czynsz, tłumacząc to rosnącą inflacją. Czy ten zwiększony, miesięczny wydatek oraz rosnące koszty utrzymania mogą być podstawa do podwyższenia alimentów? Mój były mąż twierdzi, ze on również odczuwa skutki inflacji i nie jest w stanie płacić więcej na córkę. Czy mam wiec szanse na ubieganie sie w sadzie o wyższe alimenty -pyta czytelniczka.

-Powodem, dla którego jeden z rodziców może wznieść pozew o podwyższenie alimentów, jest zmiana okoliczności, które mają istotny wpływ na życie dziecka i jego sytuację materialną ? wyjaśnia mgr Przemysław Plaskota (KANCELARIA PRAWNA, ul. Krucza 2, I piętro, 150 m od Urzędu Skarbowego, tel. 41 247 25 00). Tak więc podwyższenia alimentów możemy żądać w sytuacji, gdy zwiększeniu ulegną wydatki na dziecko. Może to dotyczyć na przykład podjęcia nauki w szkole, chodzenia na prywatne lekcje, realizacja pasji. Taka sytuacja dotyczy również obniżenia kosztów utrzymania, lub poprawa sytuacji życiowej osoby, która takie alimenty płaci. O podwyżkę można się również starać, gdy rodzic sprawujący opiekę nad dzieckiem ma problemy zdrowotne lub ekonomiczne, a także i w innych okolicznościach, takich jak na przykład podwyższenie czynszu, przyjmowanie stałych leków i tym podobne sytuacje.

Ponadto przy ustalaniu, czy należy podwyższyć alimenty na rzecz dziecka, sąd powinien wziąć pod uwagę również takie czynniki, jak wzrost cen żywności, czy siłę nabywczą pieniądza. Tym bardziej w obecnych czasach, gdy inflacja znacząco wzrosła. Powołując się we wniosku o podwyższenie alimentów na sam wzrost inflacji może nie wystarczyć do tego, aby sąd pozytywnie rozpatrzył naszą sprawę. Dlatego obok wzrostu inflacji powinniśmy podać jeszcze inne powody uzasadniające podwyższenie alimentów.

Jeżeli rodzic, który sprawuje opiekę nad dzieckiem, chce wnioskować o podwyższenie alimentów, należy skierować do sądu odpowiedni wniosek. Najważniejszą informacją w takim wniosku jest podanie przyczyny, dlaczego ubiegamy się o podwyżkę alimentów. Należy dokładnie opisać zmiany, jakie zaszły w życiu od czasu wyroku zasądzającego alimenty. Im lepiej udokumentowana sytuacja i opisany problem, tym większa szansa, że taki wniosek zostanie przyjęty, a nie oddalony.

Print Friendly, PDF & Email