Uczniowie ?Chreptusa? mają wielkie serca. Nagrali popularne bajki, które trafią do oddziałów onkologii i przedszkoli

?Chreptusowe bajeczki do poduszeczki?- tak nazywa się wyjątkowe wydawnictwo, które trafia właśnie do wszystkich oddziałów onkologii dziecięcej w Polsce oraz do przedszkoli w powiecie ostrowieckim. Za jego powstaniem stoją młodzi ludzie ze Szkolnego Koła Wolontariatu działającego przy LO Nr II im. Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim.

– Nasze liceum to nie tylko nauka- mówi Aleksandra Kwapisz, uczennica z klasy IX. Jest masę osób o wielkich sercach, które zawsze są gotowe do niesienia pomocy. Zgromadziliśmy się wszyscy i stworzyliśmy jedną ogromną grupę szkolnego wolontariatu. Teraz angażujemy się w przeróżne akcje i sprawia nam to ogromną radość.

Obecnie działania wolontariuszy z ?Chreptusa? skupione są wokół wyjątkowego wydawnictwa.

– To było najważniejsze wyzwanie naszej grupy, aby nagrać płytę z bajeczkami dla dzieci z oddziałów onkologicznych w całej Polsce – mówi Katarzyna Kowalska z klasy III A4. Na albumie znalazła się m.in. ?Calineczka?, ?Czerwony Kapturek?, czy ?Trzy świnki?. Na początku powstawały scenariusze, a później każda z klas nagrywała jedną bajkę.

– Pomysł podsunęła nam pandemia, kiedy to wzajemne kontakty były ograniczone – mówi Małgorzata Szemraj, opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu. Skoro nie mogliśmy pomóc bezpośrednio postanowiliśmy, że nagramy wydawnictwo, aby umilić dzieciom z oddziałów onkologicznych niezbyt miłe chwile. To moim zdaniem płyta wielkich serc, co słychać w nagranych bajkach. Akcja trwała od czerwca, aż do tego tygodnia, kiedy to płyta ujrzała światło dzienne. W całe przedsięwzięcie zaangażowali się nie tylko uczniowie, ale także rodzice. Wydanie płyty, nie oszukujmy się, wymagało również finansowego nakładu, bowiem trzeba było przygotować nośniki, wydrukować okładki, a później wszystko rozesłać.

W minionym tygodniu w LO Nr II im. Joachima Chreptowicza odbył się też specjalny ?Dzień piżamy?, również odnoszący się do dzieci z oddziałów onkologicznych.

– To było nasze połączenie się na odległość z dziećmi, które są obecnie w szpitalach, również na oddziałach onkologicznych- mówią Julka Kazimierska i Magdalena Turczyńska z III B4. To co nam się może kojarzyć ze spokojem i odpoczynkiem, czyli piżamy, dla tych małych pacjentów staje się symbolem walki o życie. Na tym nie koniec, bowiem niedługo zaczniemy realizację akcji ?Paczuszka dla Maluszka?, w ramach której klasowo lub rodzinnie uczniowie przygotują paczkę, w której znajdą się środki higieniczne dla najmłodszych (pieluszki, kremiki, oliwki, chusteczki, mydełka, proszki do prania dla dzieci itp.) i przyniosą ją do koordynatora akcji.

Wolontariusze z LO Nr II chcą realizować najróżniejsze pomysły. Skierowane również dla zwierzaków.

– Pierwsza akcja, jaką zorganizowaliśmy w tym roku sprowadzała się do pomocy zwierzętom ze schronisk – mówi Zuzanna Jedlikowska, II A. Zorganizowaliśmy zbiórkę, dzięki której zebraliśmy ponad 300 kg karmy dla zwierząt. To ponad 1/3 więcej niż przed rokiem, a uważamy, że to dzięki temu, że całej akcji towarzyszyła specjalna piosenka i towarzyszący jej teledysk.

Akcja nosiła nazwę ?Pomagamy, bo o każde życie dbamy?, a pomocą objęto czworonogi z Ostrowieckiego Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt ?Animals? oraz Świętokrzyskiego Kociego Zaką? ocika.

– Społeczność naszej szkoły jest bardzo zgrana, jak tylko ogłaszane jest jakieś przedsięwzięcie, to przyłącza się do niego zdecydowana większość – mówi Aleksandra Kwapisz.

– Około siedemdziesięciu uczniów naszej szkoły zaangażowanych jest w wolontariat, ale w akcje włącza się całe liceum – mówi opiekun grupy Małgorzata Szemraj. Mnie to sprawia ogromną radość, bowiem przyjmuję rolę swoistego zapalnika do tych działań.

Jeśli pandemia nie pokrzyżuje planów wolontariusze z ?Chreptusa? planują wyjść ze swoimi pomysłami na zewnątrz do lokalnej społeczności.

– Chcemy wyjść ze swoimi pomysłami, jak najszerzej – przyznaje Małgorzata Szemraj. W tym roku szkolnym powstała w naszej szkole klasa biologiczno-chemiczna z ratownictwem i w tym oddziale mamy mnóstwo wolontariuszy. Chcemy szkolić przedszkolaki z wykonywania pierwszej pomocy, a także wcześniej przeszkolić rodziców uczniów i społeczność lokalną.

– Bardzo cieszę się z tego, że nasze Szkolne Koło Wolontariatu pod opieką pani Małgosi Szemraj działa tak prężnie – mówi dr Małgorzata Górecka -Smolińska, dyrektor LO Nr II im. J. Chreptowicza. W trakcie nauki zdalnej uczniom brakowało integracji i realizacji inicjatyw, które pojawiały się w ich głowach. Podziękowania należą się nie tylko uczniom, ale i rodzicom, którzy odpowiadają na nasze wszelkie apele o wsparcie przedsięwzięć naszej młodzieży. Wspaniałe jest to, że wspólnie możemy nieść pomoc, a w kolejne akcje zaangażowana jest coraz większa grupa naszych uczniów.

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *