Dr Małgorzata Górecka ?Smolińska, dyrektor LO Nr II: Lawina możliwości

-Żadna z ostrowieckich szkół, tak, jak LO Nr II im. Joachima Chreptowicza, nie może pochwalić się, że na przestrzeni kilku miesięcy trafiło do niej mnóstwo nowoczesnego sprzętu komputerowego. 60 komputerów, blisko 30 monitorów, w tym spora część interaktywnych, czy drukarka 3D, to tylko cześć z nowego wyposażenia pracowni szkoły, z którego już korzystają uczniowie.

– Nasz placówka bardzo się zmienia- przyznaje dyrektor ostrowieckiego LO Nr II, dr Małgorzata Górecka- Smolińska. Udział w programie ?CYBER.MIL z klasą? otworzył przed nami swoistą lawinę możliwości szczególnie jeśli chodzi o pozyskiwanie nowego sprzętu komputerowego, czy oprogramowania. Obecnie udało nam się przygotować dwie nowoczesne klasopracownie informatyczne. Jedna z nich to właśnie efekt udziału we wspomnianym programie, zaś druga to następstwo udziału w projekcie ?TIK dla szkół Powiatu Ostrowieckiego!?. Udało nam się zgromadzić sprzęt na kwotę sięgającą ponad 300 tys. złotych. Placówka została wyposażona w łącznie w 60 komputerów (laptopy, jednostki centralne), oprogramowanie komputerowe, 18 sztuk monitorów 24?, 17 kompletów słuchawek z mikrofonem, klawiatur, kamer internetowych, drukarkę 3D profesjonalną i edukacyjną z filamentami oraz skaner 3D, 11 monitorów interaktywnych o wielkości 65? (na 16 klasopracowni w liceum), 2 urządzenia laserowe wielofunkcyjne (mono i kolor), oraz pakiet 5 robotów wraz z zestawami Arduino.

W każdej z naszych klasopracowni w szkole jest więc już albo tablica albo dotykowy monitor interaktywny i prowadzący zajęcia korzysta z nowego komputera.

– Nowe wyposażenie to także nowe możliwości, ale także i remont samych sal.

– Jedną klasopracownię już wyposażyliśmy w klimatyzację, nagłośnienie, instalację strukturalną, switche, routery, nowoczesne oświetlenie LED. Wymieniliśmy w salach lekcyjnych łącznie ponad 160 stolików uczniowskich jednoosobowych oraz 220 krzeseł uczniowskich jednoosobowych. Zainstalowaliśmy w placówce odseparowaną sieć WiFi dla nauczycieli i uczniów. Nowy sprzęt już cieszy uczniów, ale niebawem otworzą się kolejne możliwości. Zastanawiamy się nad utworzeniem warsztatów z druku 3D, bowiem odebraliśmy drukarki i skaner 3D. To zalążek czegoś na przyszłość, czyli klasy o profilu informatycznym z elementami druku 3D. Co więcej mogę już zdradzić, że zostaliśmy zaproszeni do drugiej edycji programu ?CYBER.MIL z klasą?, co oznacza, że w nowym roku szkolnym na pewno powstanie klasa o profilu „cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne” dla 15 najbardziej uzdolnionych absolwentów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego.

– A jak z Pani obserwacji przebiega nauka w jedynej już działającej w regionie świętokrzyskim klasie o tym profilu?

– Powstała klasa złożona z piętnastu osób, a właściwie z piętnastu indywidualistów, którzy w każdej sytuacji potrafią ze sobą wspaniale współpracować. To uczniowie zarówno bardzo pracowici i bardzo zdolni, o czym świadczył już sam pułap przyjęcia, który sięgał 150 punktów uzyskanych w czasie rekrutacji. W każdej sytuacji sprawdzają się genialnie, niezależnie czy ma to związek z codziennym funkcjonowaniem w szkole, czy w szczególnych sytuacjach w mundurach. W semestrze zimowym uczniowie uczestniczą w zajęciach specjalistycznych z zakresu wstępu do robotyki i algorytmizacji, które ? jak sami twierdzą ? są bardzo ciekawe i zróżnicowane. Tutaj nauka odbywa się na jedynej w Europie tego typu platformie edukacyjnej do realizacji zajęć specjalistycznych na potrzeby klasy cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie, zakupionej do szkoły, a zajęcia prowadzi dr Marek Miśkiewicz z UMCS. Jako dyrektor szkoły mam pewność, że zajęcia prowadzone są w sposób unikatowy, a uczniowie mają możliwość poznania wymagań, jakie w niedługim czasie postawią przed nimi uczelnie wyższe i przyszli pracodawcy.

– Dziękuję za rozmowę.

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *